Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YARATICI OKUMA BECERİSİNİ GELİŞTİRME YOLLARI VE YÖNTEMLERİ
(DEVELOPMENT WAYS OF CREATIVE READING SKILLS AND METHODS )

Yazar : Necmi AYTAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3
Sayfa : 1-15
9579    1719


Özet
Bu çalışmanın amacı, yaratıcı okumanın geliştirilmesi için ortaya konan yöntemler ve bunların geliştirilmesi aşamalarının anlatılmasıdır. Yaratıcı okumanın yapıldığı ortamlarda, öncelikle de sınıflarda öğrenci ve metin bağlamında yapılabilecek teknikler ve araçlardan bahsedilmiştir. Daha sonrasında uygulamaların nasıl bir yöntemle yapılması gerektiği gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Öğrenci ve metin etkileşiminde tanımlayıcı aşamaya, kişisel yorumlamalara, eleştirel analizlere ve yaratıcı eylem aşamaları gibi konulara yer verilmiştir. Yaratıcı okuma yöntemi aşama aşama örnek sorularla açıklanmaya çalışılmıştır. Sınıf ortamında yapılacak uygulamaların hangi yöntemlerle olması gerektiği ve nasıl bir uygulama yapılacağı gibi konular ele alınmıştır. Alan taraması ve doküman analizi yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, yaratıcı okumanın başlama sürecine değinilerek öğretmen-öğrenci ilişkisi boyutu da cevap aranan sorulardan olmuştur. Yaratıcı okumada öğretmenin okuma alanına ilişkin neler yapabileceği üzerinde durulmuştur. Son olarak da yaratıcı okumanın duygusal faktörlerine değinilerek yaratıcı okuma becerisinin gelişim süreci ortaya konulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Yaratıcı okuma, yaratıcı okuma gelişimi ve yöntemi, duygusal faktörler

Abstract
The purpose of this study, the methods which put forth for the development of creative reading and to describe their developmental stages. Creative reading which is used in an environment, primarily techniques and tools that can be done in the context of students in classes and texts are mentioned. Afterwards, the answers such questions in what ways the application should be done have been sought. In student interaction with the text; on issues such as descriptive stage, personal interpretation, critical analysis and creative action stages are included. Creative reading method is tried to explain step by step with sample questions. The issues such as on which methods applications that will be held in the classroom should be and how an application will be made is dealt with. In the study which field survey and document analysis methods are used, by referring to the starting process of creative reading the teacher-student relationship dimension also are of the questions which sought answers. On creative reading teacher's ability what he can do on the field of reading are focused. Finally, by dealing with the emotional factors on creative reading ,the developmental process of creative reading skills has been demonstrated.

Keywords
Creative reading, creative reading development and method, emotional factors

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri