Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


HUSSERL FENOMENOLOJİSİ BAĞLAMINDA FENOMENOLOJİ VE ANALİTİK FELSEFENİN BENZERLİK VE FARKLILIKLARI

SIMILARITIES AND DIFFERENCES OF PHENOMENOLOGY AND ANALYTIC PHILOSOPHY IN THE CONTEXT OF HUSSERL PHENOMENOLOGY

HUSSERL FENOMENOLOJİSİ BAĞLAMINDA FENOMENOLOJİ VE ANALİTİK FELSEFENİN BENZERLİK VE FARKLILIKLARI

 
Yazar : Abdulhan ÜNLÜSOY    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 19
Sayfa : 342-351
DOI Number: :
Cite : Abdulhan ÜNLÜSOY , (2017). HUSSERL FENOMENOLOJİSİ BAĞLAMINDA FENOMENOLOJİ VE ANALİTİK FELSEFENİN BENZERLİK VE FARKLILIKLARI. Route Education and Social Science Journal , 19, p. 342-351. Doi: 10.17121/ressjournal.868.
1494    1415


Özet
Bu çalışmanın amacı, birbirine taban tabana zıt iki felsefî gelenek olarak bilinen fenomenolojik gelenekle analitik geleneğin bazı ortak noktalara sahip olduğunu göstermektir. Her iki geleneğin de modernizmin çocuğu olduğu ve ortak bazı köklerden hareket ettiği söylenebilir. Her ikisi de felsefenin a priori deskriptif bir disiplin olduğu görüşünü paylaşır. Her ikisi de mutlak psikolojizm ve idealizmin karşısında konumlanır. Her iki gelenek te felsefî araştırmanın temelini anlam alanının oluşturduğunu kabul eder. Kelimelerin şeylerle, önermelerin dünyayla ve hepsinin yönelimsellikle olan ilgisi, iki geleneğin ortak alanlarını oluşturur. Bu bağlamda her iki gelenek te anlam alanına algı, zihin, bilinç ve yönelimsellik açısından yaklaşmaya çalışır. Psikolojizm ve idealizmin karşısında yer alan bu iki geleneğin anlaşamadıkları konu ise, analitik geleneğin naturalizme vurgu yaparken fenomenolojik geleneğin naturalizmin karşısında yer almasıdır.

Anahtar Kelimeler
Husserl, Fenomenoloji, Analitik Felsefe, Yönelimsellik, Felsefe.

Abstract
The purpose of this study is to show that there are some common points of analytical tradition with phenomenological tradition as two philosophical traditions which are known as totally unlike to each other. It can be said for both tradition that are child of modernism and move from some common roots. Both share the view of that philosophy is an a priori descriptive discipline. They both stand against absolute psychologism and idealism. Both traditions assume that semantic field forms the basis of philosophical research. The relevance of words to things, theorems to world and all to intentionality form two tradition's common field. In this context, two traditions try to approach to the semantic field in terms of perception, mind, consciousness and intentionality. The topic that these two traditions that stand against psychologism and idealism can not agree is phenomenological tradition stands against naturalism while analytic tradition emphasises naturalism.

Keywords
Husserl, Phenomenology, Analytic Philosophy, Intentionality, Philosophy.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri