Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DE YURTİÇİ TASARRUF ORANININ ARTIRILMASINDA FAİZSİZ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN ROLÜ
(THE ROLE OF INTEREST-FREE PRIVATE PENSION SYSTEM IN INCREASING THE RATE OF DOMESTIC SAVING IN TURKEY )

Yazar : Metin COŞKUN  & Vahdet ALTUNDAL  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 20
Sayfa : 260-274
741    426


Özet
Ülkelerin sürdürülebilir bir büyüme trendi yakalaması açısından yatırımların rolü oldukça büyüktür. Yapılacak olan yatırımların finanse edilmesi için gerekli olan kaynaklar ise yerli ve yabancı kaynaklardan sağlanmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından yatırımların yerli (yurtiçi) tasarruflarla yapılması ekonomilerinin verimli ve sürdürülebilir olması açısından oldukça önemlidir. En az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, yatırım için ihtiyaç duydukları kaynakları yurtiçi tasarrufların yetersiz olması durumunda yabancı kaynaklardan sağlamakta bu ise ülkenin cari açığının artması, ödemeler dengesinin bozulması, kaynak bulmakta zorlanılması, yüksek faiz ile borçlanma ve yabancı sermayenin ülkeyi terk etmesi durumunda ekonomide kırılganlığa sebep olmaktadır. Devlet ise bu tür olumsuz etkilerden korunmak ve yurt içi tasarruf oranını artırmak için bir takım teşvikler uygulamaktadır. Bu çalışmada ise sırası ile yurtiçi tasarruf oranlarının gelişmekte olan ülkeler açısından önemine, Türkiye’de yurtiçi tasarruf oranının artırılması için uygulanan teşviklere, bireysel emeklilik ve otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi ile özelde de faizsiz bireysel emeklilik sistemlerinin yurtiçi tasarruf oranının artırılmasındaki önemi ve potansiyel rolü ele alınmıştır.

Anahtar Kelimeler
Faizsiz Bireysel Emeklilik, Bireysel Emeklilik, Yurtiçi Tasarruf Oranı

Abstract
The role of investments is crucial for countries to achieve a sustainable growth trend. The resources required for the financing of the investments to be made are provided from domestic and foreign sources. Especially in terms of developing countries, making investments with domestic savings is very important for economies to be efficient and sustainable. Least -developing and developing countries provide the resources they need for investment from foreign sources if the domestic savings are inadequate, which causes the current account deficit of the country, deterioration of the balance of payments, difficulty in finding sources, borrowing with high interest and if the foreign capital leaves the country, it causes the economic fragility in the economics. The State implements a number of incentives to protect against such negative effects and to increase the domestic savings rate. In this study, it is discussed the importance of domestic saving rates in terms of developing countries, the incentives applied to increase the domestic savings rate in Turkey, the importance and potential role of private pension and automatic participatory private pension system and especially the importance and potential role of the interest-free private pension system in raising the domestic savings rate has been examined.

Keywords
Interest-Free Private Pension, Private Pension, Domestic Saving Rate

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri