Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MİSYONERLERİN KÜRTÇE İNCİL ÇALIŞMALARI VE BUNUN KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNE OLAN ETKİSİ

THE STUDIES OF MISSIONARIES’ KURDISH BIBLE AND ITS EFFETCS ON KURDISH NATIONALISM

MİSYONERLERİN KÜRTÇE İNCİL ÇALIŞMALARI VE BUNUN KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNE OLAN ETKİSİ

 
Yazar : Murat Gökhan DALYAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 19
Sayfa : 43-51
DOI Number: :
Cite : Murat Gökhan DALYAN , (2017). MİSYONERLERİN KÜRTÇE İNCİL ÇALIŞMALARI VE BUNUN KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNE OLAN ETKİSİ. Route Education and Social Science Journal , 19, p. 43-51. Doi: 10.17121/ressjournal.846.
1512    1218


Özet
Ortadoğu’da yüzyıllar boyunca sürdürülen misyonerlik faaliyetlerinin topluluklar üzerindeki etkisi siyasi ve dini olduğu kadar aynı zamanda kültürel olarak da sürmüştür. Misyonerler ilk başlarda kendilerine yakın gördükleri Hıristiyan yerel unsurlar üzerinde yoğunlaşırken ilerleyen zamanlarda bölgedeki Kürtler de dikkatini çekmiştir. Ermeniler, Süryaniler gibi yerel unsurlara ulaşabilmek için onların Kürtçe konuşmalarından dolayı İncillerini Kürtçe basmak için gramer hazırlamışlardır. Bu gramer çalışmaları ilerleyen dönemlerde Kürtlerle ilgili çalışmalarında kendilerine temel teşkil etmiştir. Ancak misyonerlerin bu Latin harfli Kürtçe gramer çalışmaları daha sonraki dönemlerde Kürtler tarafından kabul görerek bugünkü Kürt Latin alfabesinin ve dolayısıyla milliyetçiliğinin de kültürel temelini oluşturmuştur.

Anahtar Kelimeler
Misyoner, Kürt, İncil, Gramer, Milliyetçilik

Abstract
The effect of missionary activities on societies, which have been maintained for centuries in the Middle East has continued not only politically and religiously but also culturally. Missionaries initially focused on regional Christian groups whom they see close to themselves, but in progressing times they were interested in Kurds in the region. Since they could speak Kurdish in order to communicate with regional groups like Armenians and Assyrians, they prepared a grammar book to edit a Kurdish Bible. Soon, these grammar studies became the basic to themselves for their works with Kurds. However, this Kurdish grammar studies prepared in Latin letters were accepted in following times by Kurds and these works made up the cultural basic for present day Latin alphabet and therefore the Kurdish nationalism.

Keywords
Missionary, Kurds, Bible, Grammar, Nationalism

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri