Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


HARB-İ UMÛMÎ ÖNCESİNDE EMPERYAL DEVLETLERİN BAĞDAT’TAKİ FAALİYETLERİ VE OSMANLI DEVLETİNİN BU FAALİYETLER KARŞISINDAKİ TUTUMU
(ACTIVITIES OF IMPERIAL STATES IN BAGHDAD BEFORE THE GREAT WAR AND ATTITUDE OF OTTOMAN EMPIRE AGAINST THE ACTIVITIES )

Yazar : Ramazan SONAT  & Mehmet ŞAHİNGÖZ  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 18
Sayfa : 228-240
1416    942


Özet
Bu çalışma, emperyal devletlerin Harb-i Umumi öncesinde Bağdat’taki faaliyetlerine odaklanmaktadır. Bağdat; jeopolitik ve jeostratejik konumundan ötürü Harb-i Umûmî öncesinde emperyal devletlerin yoğun bir şekilde siyasi, dini ve ekonomik müdahalelerine şahit olmuştur. Özellikle İngiltere ve Rusya bu süreçte konsoloslukları vasıtası ile Bağdat’ta hâkimiyet tesis edebilmek için birbirleriyle kıyasıya bir yarış içerisine girmişlerdir. Bu kapsamda da İngiliz ve Rus konsolosluk temsilcileri Osmanlı yerel idarecilerinin gözetiminde sık sık Bağdat ve çevresine geziler düzenleyerek buralarda bulunan aşiretleri kendi taraflarına çekip onlardan birtakım istihbari bilgiler elde etmek için ciddi çaba sarf etmişlerdir. Buna karşılık Kaiser Wilhelm önderliğindeki Almanya ise aynı süreçte Osmanlı ile mevcut iyi ilişkilerini kullanarak İngiltere’nin muhalefetine rağmen Bağdat ve çevresinde petrol araştırması yapmaya başlamıştır.

Anahtar Kelimeler
Bağdat, Aşiret, İngiltere, Rusya, Almanya

Abstract
This article, focuses activities of imperial states in Baghdad before the Great War. Baghdad is a critical city where witnessed intensive politic, religious and economic interventions of imperial states before The Great War due to its geopolitic and geostrategic location. Especially both England and Russia competed here mercilessly to attain domination with each other by means of their consulates. Within this context English and Russian consulate officers frequently visited Baghdad and its environment under the supervision of Ottoman local officers. They efforted to win over tribals to obtain intelligence information from they. On the other hand in the process Germany started to research oil in Baghdad and its environment thanks to its good relations with Ottoman although England objected to this situation.

Keywords
Baghdad, Tribe, England, Russia, Germany

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri