Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DEKİ YUNANLILARIN SINIRDIŞI EDİLMELERİ VE 1964 KARARNAMESİ
(DEPORTATIONS OF GREEKS İN TURKEY AND 1964 ENACTMENT )

Yazar : Ayşegül ŞENTÜRK    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 18
Sayfa : 63-83
1094    1005


Özet
Devletler zaman zaman güvenliklerini korumak için zorlayıcı bir diplomasiyle sorun çözme stratejisi uygularlar. Sınırdışı etme bu strateji içindeki uygulamalardan biridir. 1963-1964’te Kıbrıs’ta Türk toplumuna karşı girişilen şiddet eylemleri karşısında antlaşmaların kendisine verdiği haklar ve hukuk çerçevesinde Ada’daki Türk toplumunun güvenliğini sağlamaya çalışan Türkiye, bu politikadan istediği sonucu alamadığında farklı bir yol denemeye karar vermiştir. Bunun için önce Yunanistan ile 1930’da imzalanmış olan antlaşmayı feshetmiş, ardından da 1964 Kararnamesini uygulamaya geçirmiştir. Bu uygulama Yunanistan’ın Ada’da Makarios’a verdiği destekte geri adım atmasını sağlamak öngörüsü üzerine kurulmuş ancak beklenen olmamıştır. Türkiye’deki Yunan uyruklu Rumların sınırdışı edilmeleri ve 1964 Kararnamesi Türkiye’nin Kıbrıs politikasının bir parçasını oluşturmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Kıbrıs, Sınırdışı, Kararname, Türkiye,Yunanistan.

Abstract
States occasionally pursue a conflict-resolution strategy through coercive diplomacy with the aim of guaranteeing their security. Deportation is one of the practices within this strategy. In response to the acts of violence performed against the Turkish society living in Cyprus in 1963-1964, Turkey attempted to enable the security of the Turkish society on the island within legal framework and the rights granted by treaties. Upon failing to achieve the desired result via this policy, Turkey decided to take a different tack. Therefore, firstly it annulled the treaty signed with Greece in 1930, and put the Enactment of 1964 into practice subsequently. This practice was based on the strategy that it would make Greece withdraw its support from Makarios on the island; however it failed to do so. Deportation of the Greek of Turkish nationality and Enactment of 1964 constitutes a part of Turkey’s Cyprus policy.

Keywords
Cyprus, Deportation, Enactment, Turkey, Greece.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri