Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


UZAKTAN EĞİTİM TEZSİZ YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN PROJE DERSİ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ
(NON-THESIS VIA DISTANCE EDUCATION GRADUATE STUDENTS’ VIEWS ABOUT PROJECT COURSE )

Yazar : Sevilay KARAMUSTAFAOĞLU  & Ali MENEVŞE  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 356-378
374    240


Özet
Bu araştırma uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans yapmış öğrencilerin proje hazırlama ve sunma aşamasında yaşadıkları sorunları ve zorlandıkları bölümleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Proje dersinde öğrencilerin zorlandığı hatta bu aşamada yüksek lisans eğitimini bırakanların olduğu bilinmektedir. Bu çalışma öğrencilerin zorlandığı hususları ortaya çıkararak ve dersin daha verimli bir şekilde yürütülmesi, bilimsel bir çalışmanın daha etkili olabilmesi için yapılması gerekenlerin ortaya çıkarılması açısından önemlidir. Çalışma uzaktan eğitimle tezsiz yüksek lisans eğitimi veren bir devlet üniversitesinde yapılmıştır. Araştırma nitel paradigma kapsamında fenemonografik yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve proje dersi almış 10 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış mülakat yolu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler uygun bir program ile analiz edilmiştir. Proje konusunun belirlenmesi ile birlikte katılımcıların proje geliştirmenin her aşamasında sıkıntı yaşadıkları tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda uzaktan eğitim proje dersinin daha etkili yürütülmesi için sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Bilimsel Çalışma, Proje, Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans

Abstract
This research was conducted to determine the problems and difficulties of the non-thesis graduate students via distance education during the project preparation and presentation stages. It is known that in the project course students are forced to leave their graduate education even at this stage. This study is important for students to discover what is challenging and to run the course more efficiently, to find out what needs to be done to make a scientific study more effective. The study was conducted at a state university providing non-thesis master's degree distance education. This research was carried out the fenemonographic method within the scope of qualitative paradigm. The research group consists of 10 participants who have completed non-thesis master education via distance education and have taken project lessons. The data were collected through a semi-structured interview. The obtained data were analyzed with an appropriate program. It has been determined that the participants of the project have experienced difficulties at every stage of the project development. At the end of the research, some suggestions were presented to make the distance education project more effective.

Keywords
Scientific Research, Project, Non-thesis Master Degree

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri