Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


EZ-ZEMAḪŞERÎ VE ESERLERİ
(AL-ZAMAKHSHARI AND HIS WORKS )

Yazar : Hüseyin SAMANCI    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 20
Sayfa : 66-77
346    268


Özet
Arap dili ve edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Ebû’l-Kâsım Mahmûd bin Ömer ez-Zemaḫşerî, Ḫarizm bölgesinde yetişen ve tefsîr, hadîs, fıkıh, nahiv, lügat, atasözü, usul, arûz, şiir gibi birçok alanda uzman olan bir Türk âlimidir. Bir süre Mekke’de ikâmet ettiği için “Cârullâh” lakabıyla anılmıştır. Arap olmamasına rağmen Arap diline çok hâkim olan ez-Zemaḫşerî, dil bilimci kimliğinin yanı sıra güçlü bir edebi âlimdir. Bu yüzden, telif ettiği eserlerinin ilmi değerleriyle birlikte edebi olarak da oldukça zengin olduğu görülmektedir. O, ilim talebiyle farklı bölgelere seyahatler yapıp bulunduğu her yerde insanların beğenisini ve hayranlığını kazanmış ayrıca, övgülerine de nail olmuştur. Bu onun değerini daha da arttırmıştır. ez-Zemaḫşerî ortaya koyduğu çalışmalarıyla hem kendi döneminde hem de kensinden sonraki dönemler de ortaya koyduğu eserleriyle her zaman başvuru kaynağı olmuştur. Bilimsel çalışmalarla onun eserleri gün yüzüne çıkarılmış ve yeni yapılan çalışmalara ışık tutmuştur.

Anahtar Kelimeler
ez-Zemaḫşerî, Ḫârizm, Arap Edebiyatı.

Abstract
Ebû’l Kâsım Mahmûd bin Omar al-Zamakhshari one of the leading figures in Arabic language and literature is a Turkish scholars who grew up in region of Khwarizm and has written works such as tafsir, hadith, fiqh, grammar, vocabulary, proverbs, procedures, prosody, poetry showing that the experts in this field. For a period of residence in Mecca “Carullah” was nicknamed. Although al-Zamakhshari isn’t Arabian, is quite a dominant scholar to Arabic language. Besides linguist identity, he is also strong a literary scholar. Therefore, with the scientific values of the works he wrote, there seems to be a very rich as literary. He has earned admiration of people everywhere he travels to differnt regions with the request of science and has also received praise. This has increased his value. al-Zamakhshari has always been a source of reference both in his own period and in his subsequent works with his works which he put forward. His works have been brought to light and scientific studies have shed light on the new works.

Keywords
al-Zamakhshari, Khwarizm, Arabic literature.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri