Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AİLENİN HAYAT KALİTESİNİN OTİSTİK KARDEŞLERİN ÖZ GÜVENLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
(QUALİTÉ DE VİE FAMİLİALE ET SA RELATİON AVEC L’ESTİME DE SOİ CHEZ LA FRATRİE DE L’AUTİSTE )

Yazar : Zahra Nawal Bouchaour    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 18
Sayfa : 291-302
600    749


Özet
Bu araştırma otistik çocukların ailenin ve çocukların yaşam kalitei ve özgüvenlerini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmacı yaşları 8 ila 15 aralığında olan toplam 15 vakıayı kilinik tanılara dayalı olarak incelemiştir. Cooper-Smith özgüven testi kullanılmıştır. Ailen üyelerinin yaşam kaliteleri için ise, Par-Qol anketinin soru cetveli esas alınmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen verilere göre, erken teşhisin özgüveni etkilediği, otizmin ve aile yaşam kalitesinin birbirlerini etkilediği bulgulanmıştır.

Anahtar Kelimeler
qualité de vie, estime de soi, l’autisme.

Abstract
Cette étude traite l’impacte de l’autisme sur la qualité de vie des parents et l’estime de soi des fratries. Pour réaliser cette étude la chercheuse à pratiquer une étude clinique sur un échantillon de 15 cas âgé de 08 à 15 ans, en appliquant le test d’estime de soi de COOPER-SMITH et le questionnaire de PAR-QOL et sans oublier l’entretient et l’observation clinique pour analyse des résultats obtenus à travers des pourcentages, 0286 que l’autisme altère la qualité de vie au sein de la famille et entraine une baisse de l’estime de soi chez les frères et sœurs.

Keywords
Otistik Çocuklar, Aile Yaşam Kalitesi, Özgüven Testi

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri