Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KENTLEŞME BAĞLAMINDA İSLÂMA GÖRE YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA KOMŞULUK ÖRNEĞİ
(Helping and interdependency in Islam in urbanization context: Neighborhood Case )

Yazar : Osman KAYA  & Hacı ÇİÇEK  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 531-547
371    333


Özet
Özet İnsan sosyal bir varlıktır. Yalnız başına yaşaması imkansız olmasa da çok zordur. Bir arada yaşayan insanların karşılıklı bir takım hak ve ödevleri vardır. Bunlardan bir tanesi de komşu hakkıdır. Komşu hakkı İslâm Din’in önem verdiği en önemli haklardan birisidir. Bu konuda bir çok ayet-i kerime ve hadisi şerif mevcuttur. Ancak Müslümanların bu hakka yeteri derecede riyayet ettikleri söyelenemez. Özellikle modern çağda sanayileşme ile beraber kentselleşmenin getirdiği bir çok problem meydana gelmiştir. Sanayileşme ve kentselleşme sonucu komşuluk ilişkileri son derece zayıflamıştır. Mekensal olarak birbirlerine çok yakın olmalarına rağmen gönül bağı olarak birbilerine çok uzaktalar. Yan yana alt alta outran insanlar birbirlerini tanımıyor birbilerine yabancıdırlar. İşte bu makalemizde kentselleşmenin getirdiği problemler ve İslâm’ın komşuluğa verdiği değer üzerinde duracak ve çözüm önerlerinde bulunacağız.

Anahtar Kelimeler
Komşu, İslâm Dini, Ayet, Hadis, Kentselleşme

Abstract
Abstra Human is a social entity. It is rather difficult for any of its members to live alone if not impossible. People living as a community have reciprocal rights to claim and responsibilities to care for. Neighborhood right constitutes of the ruling sets forming the social life. Neighborhood rights are of the great importance among the rights entitled to Muslims. The subject is supported and constrained with many Holy verses of Quran (Ayah) and Hadith. However, it is difficult to say that Muslims observe those rights and responsibilities properly. Industrialization and urbanization have caused many challenges especially in the modern age. They have caused and contributed into declination in neighborhood relations. Neighbors are very close to each other spatially but to too distant in hearts and minds. People residing upstairs and downstairs or opposite may not recognize each other. The present article focuses on the importance of the neighborhood is Islam, challenges caused by urbanization, and offers suggestions.

Keywords
Neighbor, Islam Religion, Ayah, Hadith, Urbanization.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri