Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİNİN BÜTÇELERİNDE HYBS VE ERP ETKİSİ
(THE EFFECTS OF HIS AND ERP SOFTWARE ON MEDICAL FACULTY HOSPITALS' BUDGETS )

Yazar : Özel SEBETCİ  - Mehmet Can HANAYLI & Gizem GÜREL DÖNÜK  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 326-332
352    240


Özet
Günümüzde tüm hastanelerin sağlık hizmetlerinin kalitesini iyileştirmek ve maliyetleri düşürmek için bilgi teknolojilerine yatırım yapmaları kaçınılmazdır. Hastane bilgi yönetim sistemleri (HBYS); bilgi alışverişinin elektronik ortamda yapılması ve bilgilerin bir enformasyon sistemi ile kayıt altına alınması olarak tanımlanmaktadır. Tıp Fakültesi Hastaneleri (TFH’ler) özel sektör ve diğer tüm sağlık kurumlarından mevzuat ve uygulama anlamında farklılık göstermektedir. Ülkemizdeki diğer sağlık kuruluşlarına göre Tıp Fakültesi Hastanelerinin gider kanallarının daha fazla olduğu görülmektedir. Bu kanalların verimli yönetilmesi için hastane bilgi sistemlerinin yapısal uygunluğu önemli bir rol oynamakta ve hastane bilgi sistemleriyle entegre kurumsal kaynak yönetimi sistemlerinin borçlanmaları azaltacağı öngörülmektedir. Günümüzde TFH’lerde büyük oranlarda gerçekleşen mali kayıpların sebebi Kurumsal Kaynak Planlamasının doğru veya tam yapılmamasına ve Malzeme Kaynak Yönetiminin eksik yapılmasına bağlıdır. Tıp Fakültelerindeki borçlanmaların Hastane Bilgi Sistemleri ile ilişkisinin incelenerek, tespit edilen bulgular ışığında Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP) ile bağdaştırılması ve borçlanmayı minimum düzeye indirecek çözüm önerilerinin sunulması bu çalışmanın temel araştırma konusudur. Türkiye’deki Tıp Fakültesi hastanelerinin genel olarak tercih ettikleri bilgi sistemleri araştırılmış, HBYS geliştiren firmalar ile görüşmeler yapılmıştır. Tıp Fakülteleri Hastanelerinde tercih edilen Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri modülleri arasında karşılaştırmalar yapılırken, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Alım Kılavuzundaki modüller esas alınmıştır. Bu kapsamda Hastane Bilgi Sistemlerinde kullanılan yazılımlarda, kurumsal kaynak planlamasının olmamasından kaynaklanan eksiklikler olduğu ortaya çıkmıştır. TFH’lerin borçlanmalarını en aza indirebilmeleri için kullandıkları HBYS’lerin yapısal eksikliklerinin ortadan kaldırılması adına bir takım çözüm önerileri sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
ERP, Hastane Bilgi Sistemleri, Hastane Bütçeleri, Borçlanma

Abstract
In order to improve the quality of health services and to decrease costs hospitals need to invest more in information technologies nowadays. In the literature, Hospital Information Systems (HIS) is defined as systems that can record data by using an information system and make data transfer online in clinical environments. Medical Faculty Hospitals (MFH) differ from other public and private hospitals with respect to the legislations and implementations. Medical faculty hospitals also differ from other health institutions by having more expense items. In order to manage these expense items effectively, HIS structural compatibility is of great importance and it is foreseen that enterprise resource planning (ERP) systems integrated within HIS decreases the debts of medical faculty hospitals. The aim of this study is to investigate the relationship between medical faculty hospitals debts and HIS and in the light of the findings to make suggestions about using ERP in order to decrease the debts. HIS that were generally preferred by medical faculty hospitals have been investigated and interviews were conducted with firms developing HIS software. While comparing modules of different HIS preferred by medical faculty hospitals, HIS purchasing guidelines that was published by the Ministry of Health was used. As a result it is found that there are deficiencies due to the absence of ERP modules either integrated into the HIS software or separate modules that can comply with different HIS. Suggestions were made for eliminating the structural deficiencies of HIS software in order to minimize the debts of medical faculty hospitals.

Keywords
ERP, Hospital Information Systems, Hospital Debts

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri