Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


REKREASYON İŞLETMECİLERİNİN YETKİNLİKLERİNİN VE SEKTÖRE YÖNELİK DÜŞÜNCELERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE NİTEL BİR ARAŞTIRMA
(A QUALIFIED RESEARCH ON THE DETERMINATION OF THE COMPETITIONS OF RECRETIONING MANAGERS AND THE SECTOR-RELATED THOUGHTS )

Yazar : Gizem ÖZGÜREL  & Sibel SÜ ERÖZ  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 18
Sayfa : 12-33
1008    798


Özet
Turizm, eğlence ve spor sektörü ile yakın ilişkili bir alan olan rekreasyon; bu alanda çalışacak insan kaynağının özelliğini de karmaşık hale getirmektedir. Bu durum, rekreasyon alanında çalışacak bir kişinin temel rekreasyon aktörleri yanında hizmet verilen alanın, tesisin ve grupların özelliklerine göre bazı yetkinliklere sahip olmasını gerekli hale getirmiştir. Belki zaman içerisinde ortadan kalkacak olan bu insan kaynağı ile ilgili yapısal karmaşık gerçeklik, bugünlerde üzerinde çalışılması gereken bir boşluğa işaret etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, rekreasyon aktivitelerinin bu denli yoğunlaştığı günümüzde bu alanda faaliyet gösteren işletmecilerin yetkinliklerini ortaya koymak olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan araştırmada ülke genelinde yoğun talep gören yedi adet rekreasyon işletmecisi ile görüşülmüş ve görüşme sonucunda elde edilen veriler ile gerek bu alanda çalışma yapacak araştırmacılara gerekse de sektöre giriş yapmak isteyenlere yol gösterici niteliğinde katkı sağlanmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Rekreasyon, Turizm İşletmeciliği, Yetkinlik

Abstract
Recreation, which is closely related to tourism, entertainment and sports sector; complicates the nature of the human source to work in this area. This has made it necessary for a person who will be working in the field of recreation to have some competencies, in addition to the basic recreational actors, according to the characteristics of the field, the service area and the groups served. Perhaps the complex structural reality about this human resource that will disappear soon indicates a vacancy that needs to be studied nowadays. In this context, the aim of the study is determined to demonstrate the competence of managers operating in the field today, where recreational activities are so intense. In the research using qualitative research method, seven recreation managers who were in high demand in the country were interviewed and it was tried to contribute to the researchers who will work on this field as well as to guide those who want to enter the sector with the results obtained from the interviews.

Keywords
Recreation, Tourism Management, Competence

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri