Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MORMONLAR İLE MÜSLÜMANLAR ARASINDA KARŞILIKLI HOŞGÖRÜYE DAYANAN İLİŞKİLERİN NEDENLERİ

REASONS OF THE RELATIONSHIPS BASED ON MUTUAL UNDERSTANDING AMONG MORMONS AND MUSLIMS

MORMONLAR İLE MÜSLÜMANLAR ARASINDA KARŞILIKLI HOŞGÖRÜYE DAYANAN İLİŞKİLERİN NEDENLERİ

 
Yazar : Harun ÇELİK  & Mustafa ULU  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 178-186
DOI Number: :
Cite : Harun ÇELİK & Mustafa ULU, (2017). MORMONLAR İLE MÜSLÜMANLAR ARASINDA KARŞILIKLI HOŞGÖRÜYE DAYANAN İLİŞKİLERİN NEDENLERİ. Route Education and Social Science Journal , 17, p. 178-186. Doi: 10.17121/ressjournal.744.
1521    1123


Özet
Mormonluk ve İslam dünyada en hızlı büyüyen dinlerdendir. Mormonluk, müntesip sayısı nispeten az olduğu için yıllık olarak yeni katılanların oranına göre en hızlı büyüyen dinlerdendir. İslam ise hem toplam müntesip artışının oranı hem de mühtedi sayısının yıllık artışı göz önüne alındığında en hızlı büyüyen dinlerdendir. Böylece her ne kadar bu iki dinin müntesipleri arasında bir rekabetin varlığı ilk olarak akla gelse de, aksine, iki taraf arasındaki ilişkiler çoğu zaman karşılıklı anlayış ve hoşgörü çerçevesinde gelişmiştir. Şüphesiz bu hoşgörü nedenlerinin başında Mormonların İslam Peygamberini de bir peygamber olarak kabul etmekte bir mahzur görmemeleri gibi dini itikat esasları gelir. Karşılıklı hoşgörünün bir diğer nedeni olarak iki dinin pratikleri arasında benzer kuralların olması sayılabilir. Örneğin batı dünyasının en fazla eleştirdiği çok eşliliğe Mormonlar ve Müslümanlar benzer şekilde yaklaşmaktadırlar. Yine Mormonların, tüketilmesinden veya kullanılmasından uzak durdukları birçok şey Müslümanlara göre de haramdır. Bir diğer hoşgörü vesilesi olarak da iki dinin müntesipleri arasında ön yargılı veya olumsuz düşüncelere sebebiyet verecek tarihsel ciddi bir olayın meydana gelmemiş olması eklenebilir. Sonuç olarak özetle bu makalede, Mormonlar hakkında genel bilgilere yer verilmiş, Mormonlar ile Müslümanlar arasındaki ilişkilere değinilmiş, iki dinin müntesipleri arasındaki ilişkilerin karşılıklı hoşgörü ve anlayış çerçevesinde yürütülmesini sağlayan temel nedenler irdelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Mormonluk, İslam, karşılıklı hoşgörü, ikili ilişkiler

Abstract
Both Mormonism and Islam are in the world’s fastest growing religions. Mormonism, as number of its adherents is relatively low, is in the fastest growing religions when annual growth in percentage of converts is considered. Islam is in the fastest growing religions when both percentage of absolute growth and annual growth of the number of new followers are considered. Although it is occurring in the mind firstly that a competition exists between adherents of these religions, conversely, their relationships are always enhanced in mutual respect and understanding ways. Certainly, main reason of this understanding is that there is no objection in Mormon faith to accept Muslim’s prophet as a prophet also. Another reason for mutual understanding is that practice of these religions has expressed similar regulations. For instance, Mormons and Muslims approaches are similar for polygamy which is almost criticized by western world. Additionally, the goods which Mormons are avoided to consume or utilize are also similar with the goods are forbidden for Muslims. Another reason which can be added is that any remarkable historical event recorded between the adherents of both religions to lead them to be prejudiced or negative against each other. In this paper, briefly, general information about Mormons is given, the relationships between Mormons and Muslims are expressed, and main reasons which lead the adherents of both religions to enhance relationships in mutual respect and understanding are examined.

Keywords
Mormonism, Islam, mutual understanding, relationships

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri