Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ETİK BİR İŞ DÜNYASI İÇİN SOSYAL SORUMLULUK VE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ: AHİLİK ÖRNEĞİ
(AN ETHICAL BUSINESS FOR SOCIAL RESPONSIBILITY AND TOTAL QUALITY MANAGEMENT: AHI COMMUNITY CASE )

Yazar : Zeynep KANTARCI    
Türü :
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 2
Sayfa : 177-190
7810    5458


Özet
Kişisel ve sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası olan ahlak her alanda olduğu gibi iş yaşantısında da karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan son zamanlarda iş etiği kavramının öne çıktığı görülmektedir. İş etiği çerçevesinde iş dünyasının kendi amaçlarını gerçekleştirmesinin yanı sıra topluma karşı da önemli bir sorumluluğa sahip olması gerektiği düşüncesi giderek yaygınlaşmaktadır. Bu sorumluluk aynı zamanda toplam kalite yönetimini de beraberinde getirmiştir. Bu anlayış üretimden tüketime kadar insanların memnuniyetini esas alan bir yaklaşımı ifade eder. Bu çalışmada, iş dünyasında etik bir atmosfer oluşturmak için sosyal sorumluk ve toplam kalite yönetiminin etkisi ele alınarak bunun en güzel örneği olan Ahilik üzerinde durulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Ahlak, etik, iş etiği, sosyal sorumluluk, toplam kalite yönetimi, Ahilik.

Abstract
The morality which is an indispensable part of personal and social life emerges in the business life as in all areas. In this regard, the concept of business ethics recently seen that stand out. In the context of business ethics, this is becoming increasingly common business world have an important responsibility towards the society should be necessary besides their ends achieve This responsibility also brought in a total quality management. This understanding refers that approach based on the satisfaction of people from production to consumption. In this study, in order to create an atmosphere of ethical in the business world the impact of social responsibility and total quality management will be focuses the best example of this is Ahi community.

Keywords
Morality, ethics, business ethics, social responsibility, total quality management, Ahi community.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri