Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SOSYAL POLİTİKALARDA YERELİN ÖNEMİ VE GÜÇLENDİRME YAKLAŞIMI: BAYRAMPAŞA UYGULAMALARI
(THE IMPORTANCE OF THE LOCAL GOVERNANCE ON SOCIAL POLICIES AND THE EMPOWERMENT APPROACH: BAYRAMPAŞA IMPLEMENTATIONS )

Yazar : Orhan KOÇAK  & Abdulhakim BEKİ  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 333-355
412    281


Özet
Bu çalışma ile günümüz modernite sonrası toplumun sorunlarına çözümler üretmek amacıyla bir model ortaya konulmuştur. Güçlendirme yaklaşımı olarak ifade edilen bu yaklaşım, temel olarak yerelde uygulanan, insan odaklı ve bireyin güçlendirilmesini benimsemektedir. Dolayısıyla güçlü birey ile güçlü topluma ulaşılması hedeflenmektedir. Bu amaçla, öncelikle öncül aktör olarak devlet görülmekte ve özel sektör, sivil toplum ve kar amacı gütmeyen kuruluşların katılımı benimsenmektedir. Öncelik koruyucu ve önleyici politikalarda olmanın yanında, özellikle sistem dışı kalan gruplar ve dezavantajlılar için müdahaleci politikalar da önemsenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal politikanın tanımları, gelişim seyri ve sosyal politikaların uygulanmasında yerelin önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde bir model olarak geliştirilen güçlendirme yaklaşımının tanımı, yasal ve kurumsal dayanakları, aktörleri, hedefleri ve çıktıları teorik olarak ortaya konulmuştur. Son bölümde ise güçlendirme yaklaşımı anlayışı çerçevesinde Bayrampaşa Kaymakamlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan uygulamalara yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Sosyal Sorunlar, Güçlendirme Yaklaşımı, Bayrampaşa Kaymakamlığı

Abstract
With this study, the model is put in order to produce new solutions for today’s post-modern social problems. This is known the empowerment approach which is adopted basically implemented in local, human focused and empowerment of the individual. Thereby, it is aimed to reach to the empowered society with the empowered individual. With this aim, the state is seen as the prime actor and private sector, civil society, and non-government organizations are adopted as complementary and participatory actors. Besides the priority should be given protective and preventive policies, also especially be given the importance by using intervening policies for the people who are out of the system and disadvantaged. In the first part of the study the definitions of social policy, the process of evolution and the importance of the local implementation of social policy were explained. In the second part, the definition, legal and institutional bases, actors, aims and outputs of empowerment approach are introduced. In the last part, the implementations according to empowerment approach done by Bayrampaşa District Governorship and Social Assistance and Solidarity Foundation are studied.

Keywords
Social Problems, Empowerment Approach, Bayrampaşa Governorship

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri