Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BEKİRAĞA BÖLÜĞÜNDEN MALTA’YA: LİMNİ SÜRGÜNLERİ
(FROM BEKIRAGA SECTION TO MALTA: LEMNOS EXILES )

Yazar : Ercan HAYTOĞLU  -  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 98-115
414    394


Özet
Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi’ni imzalamış ve İtilaf Devletleri donanmaları 13 Kasım 1918’de İstanbul’a gelmişlerdir. İngiliz Yüksek Komiseri Amiral Calthorpe’un İngiliz Hükümeti’nden suçlu olduklarına inanılan kişilerin tutuklanarak İtilaf Devletleri’ne teslimini istemesi ve bunun için yetkilendirilmesiyle tutuklamalar başlamıştır. Asker ve sivil birçok kişi, savaş suçlusu ve Ermeni tehciri sorumlusu olarak tutuklanmışlardır. Tutuklananlar Bekirağa Bölüğüne hapsedilmişlerdir. İstanbul’da daha önce tutuklanmış ve sorgulamaları tamamlanmış olan oniki kişi 29 Mayıs 1919’da Limni adasına sürgün edilmiştir. Limni sürgünü oniki kişi daha sonra İngiliz gemisi Princes Ena ile Limni adasından alınarak Malta adasına götürülmüşlerdir. Sürgün oniki kişinin İstanbul’dan Limni adasına nasıl götürüldükleri, nerede barındıkları, ne yiyip ne içtikleri, neler düşündükleri, günlerini nasıl geçirdikleri ve kendilerine nasıl davranıldığı önemlidir. Limni’de sürgün hayatı yaşayan Osmanlı Devleti’nin siyaset, bilim, kültür ve askerlik hayatının önemli temsilcilerinin adadaki yaşadıklarının ayrıntıları ortaya konulmalıdır.

Anahtar Kelimeler
Limni, sürgün, Osmanlı Devleti, İngiltere, Mondros.

Abstract
Ottoman State signed the Armistice of Mudros on October 30 1918 and the armies of Entente States arrived in Istanbul on 13 November 1918. British High Commissioner Admiral Calthorpe asked the British government to arrest and hand over people who are believed to be guilty to the Entente States and as he was authorized with this duty arrests began. Many soldiers and civilians were arrested for being war criminal and responsible for Armenian deportation. Those arrested were imprisoned in Bekirağa Section. Twelve people who were previously arrested in Istanbul and whose interrogations were completed were exiled to Lemnos Island. Twelve people exiled to Lemnos were taken to Malta from Lemnos on 29 May 1919 with the British ship called Princess Ena. It is important how twelve exiled people were taken from Istanbul to Lemnos island, where they sheltered, what they ate and drank, what they thought, how they spent their days, and how they were treated. The details of the experiences of the important representatives of political, scientific, cultural and military life of Ottoman State living in exile in Lemnos island should be explained.

Keywords
Lemnos, Exile, Ottoman State, England, Mudros.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri