Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


FELÂHÎ'NİN İSTİNSAH ETTİĞİ İKİ ESER VE BU YAZMALARDA BULUNAN ŞİİRLERİ
(TWO HANDWRITING WORKS WERE COPIED BY FELÂHÎ AND HIS POEMS IN THESE WORKS )

Yazar : Mehmet SARI    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 17
Sayfa : 309-325
709    594


Özet
XV. yüzyıl ahlâk ve tasavvuf şâiri Abdurrahîm Karahisarî, Fâtih Sultan Mehmet’in yanında bulunmuş ve İstanbul'un Fethini görmüştür. Akşemsettin'in müridi ve halifesi olan Abdurrahîm, Afyonkarahisarlıdır ve mutasavvıf bir şairdir. Afyonkarahisar'ın tarihi, edebiyatı, folkloru üzerine araştırmalar yapan Edip Âli Bakı, Abdurrahim Karahisari hakkında "Büyük Ozan Abdurrahim" adlı bir esere de sahiptir ve bu çalışmasını "Taşpınar Dergisi"nin çeşitli sayılarında Latin harfleriyle yayımlar. Afyonkarahisar’da “Felâhî Hoca” diye tanınan Halil Genel 1877-1946 yılları arasında yaşamıştır. Halil Genel aynı zamanda hattat ve şairdir. Şiirlerinde “Felâhî” mahlasını kullanan hattat ve şâir Halil Genel, Abdurrahim Karahisarî'nin anlatıldığı Edip Âli Bakı'nın çalışmasını Arap harfleriyle bir deftere yazmıştır. Abdurrahîm'in "Vahdetnâme" adlı eserini de Arap harflerinden Arap harflerine aktarmış ve başka bir defter oluşturmuştur. Arap harfli bu iki el yazması defterde Felâhî'nin şiirleri de bulunmaktadır. Hece ve aruz ölçüleriyle yazılan bu şiirler şimdiye kadar bilinmemekte idi. Biz çalışmamız ile bu şiirleri ortaya çıkardık.

Anahtar Kelimeler
Anahtar kelimeler: Abdurrahîm, Edip Âli Bakı, Felâhî ve şiirleri

Abstract
Abdurrahim Karahisari was a moral and mystical poet in XV. century, he had been beside the Sultan Mehmet the Conqueror and he saw the conquest of Istanbul. Abdurrahim who was Akşemsettin's disciples and his caliph was from Afyonkarahisar and he was a mysterious poet. Edip Ali Bakı who studied the history, literature and folklore of Afyonkarahisar had also a work which was "Büyük Ozan Abdurrahim" was about Abdurrahim Karahisari and he published it by Latin letters in Taşpınar Magazine's various issue. Halil Genel who known as "Felahi Hoca" in Afyonkarahisar lived between 1877-1946. Halil Genel was also a calligrapher and a poet. Calligrapher and poet Halil Genel whose nickname was "Felahi" in poems wrote Edip Ali Bakı's work which was about Abdurrahim Karahisari in a notebook by Arabic letters. He also transfered Abdurrahim's a work named "Vahdetname" from the Arabic letters to Arabic letters and he created another notebook. These two manuscript works had Felahi's poems, too. These poems which written with "Aruz" prosody and syllabic had not known until now. We exposed these poems with our report.

Keywords
Keywords: Abdurrahim, Edip Ali Baki, Felahi and his poems

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri