Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KİMİ TARİHÎ ŞAHSİYETLERİN HASTALIKLARI
(DISEASES OF CERTAIN HISTORICAL PERSONS )

Yazar : Sinan ÇAYA  --  
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa :
4    0


Özet
Bu makalede; Sağlık Sosyolojisi bağlamında ve gerekli bilgilere mümkün mertebe ulaşım nispetinde; bazı tarihî kişiliklerin bozuk sağlık durumları ile ilgili tespitler ele alınmıştır. Belli genelleme ve benzeri neticeler pek mümkün görünmemektedir; ancak, şüphe götürmez bir ortak payda kolayca göze çarpmaktadır: Anılan bireyler; devlet adamlığının yüksek şuuruna vâkıf olarak büyük bir şevk içinde; mevcut sağlık sorunlarına rağmen ve hattâ o sorunlara âdetâ meydan okurcasına, üstün mesai gerçekleştirmişlerdir. Böyle bir davranışın esas sebebinin; güçlü irade ve yüksek görev aşkı olduğu anlaşılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Sağlık / sıhhat; hastalık; lider; devlet adamı; tarih; tarihî.

Abstract
In this article; within the scope of Health Sociology and based on availability of necessary informatin as much as possible; affirmations regarding the poor health states of certain historical individuals are provided. It seems that it is not easy to arrive at certain generalizations and similar conclusions. Nevertheless; a common denominator free of all doubts does emerge, in a striking manner. The mentioned individuals had displayed outstanding performances, with the sublime consciousness of statesmen and high motivation; all despite their health problems or even as if they were challenging those very problems. It can be inferred that the reason behind such behavior is strong will and love of duty.

Keywords
Health / well-being; disease / illness; leader; statesman; history; historical.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri