Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


NESİMİ DİVANINDA AYET VE HADİSLER
(THE QURAN'S VERSES AND HADİTHS İN NASİMİ'S POETRY )

Yazar : Gülistan EKMEKÇİ    
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa :
6    0


Özet
Öz Büyük Türk ve aynı zamanda Azeri asıllı olan şair ve hakkın dile gelişinin kendisinde tecella bulduğu hikmet ve keramet sahibi olan Nesimi, şiirlerinde ayet ve hadislere sıkça yer vermiştir. Şairin hurufilikle özdeşleşmesi, Kur’an-ı Kerim ve hadis ilmine olan vukfunu gölgede bırakmıştır. Şairin, Türkçe Divanı incelenerek şiirlerinde kullandığı ayet ve hadisler belirlenmiştir. Manen ve iktibasen kullanılan beyitlere, çalışmamızda örnekler verdik. Bu çalışmamızda Türk Edebiyatı’nın en büyük şairlerinden biri olan Nesimi’nin Kur’an-ı Kerim ve hadis ilmine olan vukfunu gözler önüne sermeyi amaçladık. Bu kullanımların örneklerine çalışmamızda yer vererek şairimizin bilinmeyen yönlerine dikkat çekmeyi amaçladık. Hurufilik inancıyla özdeşleşmiş şairimiz, divanında ayet ve hadisleri gerek manen gerek iktibasen başarılı bir şekilde kullanmıştır.

Anahtar Kelimeler
NESİMİ, NESİMİ DİVANI, AYET, HADİS, ŞİİR.

Abstract
The Quran’s Verses and Hadiths in Nasimi’s Poetry Abstract The great Turkish and Azerbaijani-origin poet Nesimi, who was like the manifestation of God’s (Allah’s) voice with his wisdom and miracle, had frequently given place to verses of the Koran and hadiths in his poets. The association between the poet and hurufism had overshadowed his experience in Koran and the hadith scholarship. The verses of Koran and hadiths that used by Nesimi, has been identified by examining Turkish Diwan. We have given the examples of couplets spiritually used with expertions in our study. We have aimed to reveal the great poet Nesimi’s experience in Koran and hadith scholarship. Likewise, we have aimed to draw attention to Nesimi’s unknown characteristics by giving examples of these usages in our study. Our poet who had been associated with hurufism, had succesfully hadiths both spiritually and with expertions. Key Words: Nesimi, Nesimi’s Diwan, Koran, Hadiths, poets.

Keywords
NESİMİ, NESİMİ'S DİWAN, KORAN, HADİTHS, POETS.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri