Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SÖZLÜK TÜRLERİNİN TASNİFİ

CLASSIFICATION OF DICTIONARY TYPES

SÖZLÜK TÜRLERİNİN TASNİFİ

 
Yazar : Müjgan BEKDAŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 16
Sayfa : 52-59
DOI Number: :
Cite : Müjgan BEKDAŞ , (2017). SÖZLÜK TÜRLERİNİN TASNİFİ. Route Education and Social Science Journal , 16, p. 52-59. Doi: 10.17121/ressjournal.712.
2692    1356


Özet
Sözlük biliminin ilerlemesi ve sözlük çeşitlerinin çoğalmasıyla birlikte başta sözlük yazarları olmak üzere tüm sözlükle ilgilenenlere rehberlik etmek amacıyla bu başvuru kaynaklarını belirli ölçütlere göre sınıflandırma ihtiyacı doğmuştur. Bu tasnif (sözlük tipolojisi), sözlük maddelerinin tanımlandığı ve sınıflandırıldığı bir sistemdir. Sözlük türleriyle ilgili birçok kategori ve alt kategoriye gösterir. Sözlük biliminin bu çalışma alanı, hem sözlük yazarları hem de sözlük kullanıcıları açısından önemlidir. Sözlüğün derlenme aşamasıyla doğrudan ilişkili olduğundan yazarlar için oldukça önemlidir. Sözlük çeşitlerinin arasında kullanıcıların kaybolmaması için yol gösterici bir niteliğe sahiptir. Bu yüzden kullanıcılar için de oldukça önemlidir. Bu yüzden şimdiye sözlük biliminin ilerlemesine paralel olarak çeşitli sınıflandırmalar yapılmış ve gün geçtikçe sözlük çeşitleri artmaya devam edeceğinden yeni sınıflandırmalar yapılmaya devam edilecektir. Bu çalışmada belge tarama yöntemi ile alanda yapılan çalışmalar bir araya getirilmiş, konuyu ana hatlarıyla gösteren örnekler derlenmiş ve sözlükleri sınıflandırmanın önemi, daha önce yapılan bazı tasnif çalışmaları gibi konuda mihenk taşı olan durumlar betimlenmiştir. Sonuç kısmında ise günümüz sözlük türleri ve daha önce yapılan tasnifler dikkate alınarak yeni bir sınıflandırma denemesi yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler
sözlük türleri, sözlüklerin sınıflandırılması, sözlük sınıfları

Abstract
With the advancement of lexicography and the proliferation of dictionary types, it has become necessary to classify these reference sources according to certain criteria in order to guide all those interested in the dictionary, especially dictionary authors. This classification (dictionary typology) is a system in which dictionary articles are defined and classified. It shows many categories and subcategories related to dictionary types. This study area of lexicography is important both in terms of dictionary authors and dictionary users. It is very important for the authors since it is directly related to the dictionary compilation phase. It has a guiding qualification for users not to be lost among the dictionary variants. So, this is also very important for users. Therefore, various classifications have been made in parallel with the advancement of lexicography and new classifications will continue to be made since the dictionary types will continue to increase day by day. In this study, the works done in this field was put together by the document scanning method, the samples showing the outline of the subject were compiled, and the cornerstones of the subject such as the importance of classifying the dictionaries and some sorting studies done before were described. In the conclusion part, a new classification experiment was carried out taking into consideration the present dictionary types and the previous classification.

Keywords
dictionary types, classification of dictionaries, dictionary.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri