Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SOSYAL BİLİMLERDE ARAŞTIRMA YÖNTEMİNİN BELİRLENMESİ

DETERMINATION OF RESEARCH METHOD IN SOCIAL SCIENCES

SOSYAL BİLİMLERDE ARAŞTIRMA YÖNTEMİNİN BELİRLENMESİ

 
Yazar : Muhammed Mehmet MAZLUM  & Ayşegül ATALAY MAZLUM  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 16
Sayfa : 1-21
DOI Number: :
Cite : Muhammed Mehmet MAZLUM & Ayşegül ATALAY MAZLUM, (2017). SOSYAL BİLİMLERDE ARAŞTIRMA YÖNTEMİNİN BELİRLENMESİ. Route Education and Social Science Journal , 16, p. 1-21. Doi: 10.17121/ressjournal.705.
3433    4726


Özet
Bilimsel araştırma süreci, bir problem durumunun tanımlanması ile başlayıp problemin çözümüne yönelik araştırma planının hazırlanması ile gelişir. Araştırma probleminin etkili şekilde cevaplanması ise araştırma için en uygun yöntemin belirlenmesine bağlıdır. Araştırmacıların problemin çözümüne yönelik olarak geliştirecekleri yöntemin, araştırmanın doğasına, araştırmanın amacına ve araştırmacının bireysel özelliklerine göre belirlenmesi gerekir. Bununla birlikte yöntem belirlemede farklı araştırma yaklaşımlarının dayandığı temel felsefe ile bu yaklaşımların seçilmesindeki ölçütlerin bilinmesi ve bu yaklaşımlara uygun olarak kullanılacak desenin belirlenmesi hayati önem taşımaktadır. Literatür taraması yoluyla gerçekleştirilen derleme niteliğindeki bu çalışmanın amacı, araştırma yönteminin belirlenmesine yardımcı olacak nicel, nitel ve karma araştırma yaklaşımlarının ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda söz konusu araştırma yaklaşımları, araştırmacıların yöntem belirlemelerine hizmet edecek şekilde tartışılmıştır. Bu yönüyle çalışmanın sosyal bilimlerde araştırma yapacak olan araştırmacıların yöntem seçiminde kullanabilecekleri bir kaynak oluşturması temenni edilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Araştırma yönteminin belirlenmesi, nicel araştırma, nitel araştırma, karma araştırma

Abstract
The scientific research process begins with the identification of a problem and develops with a research plan for solving the problem. Answering the research problem effectively depends on determining the most appropriate method for the research. The method by which researchers develop the solution of the problem must be determined according to the nature of the research, the purpose of the research, and the individual characteristics of the researcher. However, it is crucial to know the basic philosophy on which different research approaches are based on the method selection, the criteria for selecting these approaches, and the design to be used in accordance with these approaches. The purpose of this work as a compilation through literature review is to present quantitative, qualitative and mixed research approaches that will help to determine the research method. For this purpose, the research approaches have been discussed in such a way as to serve how researcher determine methods. It is hoped that the study with this aspect will create a resource for the researchers in social sciences when selecting methods.

Keywords
Determination of research method, quantitative research, qualitative research, mixed research.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri