Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ KAVRAMI
(THE CONCEPT OF RESEARCH UNIVERSITY )

Yazar : Ayşen BAKİOĞLU  & Ramazan Şamil TATIK  
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 16
Sayfa : 60-71
507    372


Özet
Üniversitelerin üç misyonu bulunmaktadır: araştırma, öğretim ve topluma hizmet. Üniversitelerin bilimsel anlamda insan kaynağı olan öğretim üyelerinin sorumlulukları bilimsel araştırmalar yürütmek, öğretim hizmeti vermek ve topluma hizmet üretmektir. Ancak öğretim üyelerinin sorumluluklarını yerine getirirken zorlandıkları ve işyükü karmaşası yaşadıkları görülmektedir. Buna bağlı olarak Türkiye’de üniversitelerin yeninden yapılandırılmaları kapsamında “araştırma odaklı üniversite” ve “öğretim odaklı üniversite” kavramları öne çıkmaya başlamıştır. Bu bağlamda bu çalışmada araştırma üniversitesi kavramı mevcut alan yazına dayalı olarak incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
araştırma, araştırma üniversitesi, kavram.

Abstract
Universities have three missions: research, teaching and community service. Faculty members, human resources of the universities in scientific context, have responsibilities: carrying out researches, providing the service of teaching and serving for the community. However it is seen that the faculty members are having difficulty in keeping their responsibilities and experiencing the confusion of the workload. Therefore the concepts of “research based university” and “teaching based university” has started becoming prominent in the scope of restructuring the universities in Turkey. In this regard, the concept of research university has been reviewed based on available literature in this study.

Keywords
research, research university, concept.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

  Değerli Bilim İnsanları, 

  Resscongress’in 2. kongre tam metin bildiri kitabı yayınlanmıştır.  RessCongress'e göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

  http://www.resscongress.com/

   

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 5/14 aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2019 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri