Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ORTA ASYA, ORTADOĞU, ÖN ASYA HATTINDA SİYASET VE FELSEFE
(POLITICAL AND PHILOSOPHY IN MIDDLE ASIAN, MIDDLE EAST, FRONT ASIA )

Yazar : Olaulowa ABIMBOLA  & Berrin SARITUNÇ  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 12
Sayfa : 166-181
6892    4134


Özet
İpek Yolu tarihinde felsefe ve siyasetin incelenmesinin önemi bu coğrafyada ortaya çıkmış, gelişmiş, sistematik düşünce akımları günümüze kadar ekolleşmiştir. Geniş bir anlayışla bakıldığında bütün dini ve sistematik düşünce akımları, İyi’yi, insan için iyi olanın ne olduğu, iyi hayatı ne olduğu, nasıl elde edileceği, nasıl yaşanması gerektiğine dair sorular sorulmakta ve cevaplarına da sahip olduklarını iddia etmektedirler. İnsanın iyiliğinin doğrultusunda oluşturulmuş veya oluşturulacak her sistemde, insanın öznesel ve bütünlüğünü bir varlık olarak ele almaktan göz ardı etmemek lazım. Bunun göz önünde bulundurulmaması insanın dengesiz ve ahenksiz bir varlık olmasıyla sonuçlanır. Hem birey hem de toplumsal bir varlık olan insan, bileşik bir varlıktır. Bu sebeple insan felsefesi bütünlük arz eden bir daldır. Ahlak felsefesi insan için genel olarak iyi hayatının ne olduğunu araştıran ve buna bağlı olarak insanların nasıl yaşaması ve davranması gerektiğini belirlemeye çalışan bir disiplin ise aynı şekilde siyaset felsefesinin de aradığı şeyin bundan farkı yoksa bütünlük bir şekilde ele alınmalı ve siyasete ahlak açısından bakılmalı ve ahlak açısından değerlendirilmeli ve tam tersi. Çünkü insan hayatı, şüphesiz iyi insan hayatı ancak iyi bir toplumsal-siyasal örgütlenme içinde mümkün olabilir.

Anahtar Kelimeler
İpek Yolu, Felsefe, Siyaset, Ahlak, İyi hayat,

Abstract
The importance of examing Philosophy and Politics in the History of the Silk Road is that the influence and the Religious and Systematic Thought trends that occured in this region has been institutionalised up to date. İt would be seen from a general perspective that all religious and systematic thought trends investigates what is good, what is good for human, what is good living, how do we achieve good living, how do we ought to live and, they claim to possess the answers to these questions. Any system formed or to be form for Human in the sake of attaining Goodness, shouldn’t fail to observe human as both individual and complex entity. A failure to do that will lead to an inbalance and unhamonious human existence. Human both as an individual and social entity is a complex being. Therefore Anthropos philosophy as a science field demand an integrated comprehensive unity. Moral philosophy generally investitages what the good life is, and trys to determine how people ought to live and behave. Like wise, if what political philosophy investigates is not so different, then both should be taken in whole and politics should be evaluated in terms of morality and vice versa, because human life, no doubt a good human life is only possible in a good social – political organization.

Keywords
The Silk Road, Philosophy, Politics, Moral, Good Life

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   



Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri