Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ENGELLİ EĞİTİMİNE ALTERNATİF BİR BAKIŞ: HAFIZLIK EĞİTİMİYLE GÖRME ENGELLİLERE TOPLUMSAL SAYGINLIK KAZANDIRILMASI (OSMANLIDAN CUMHURİYETE ADIYAMAN’DA KÖR HAFIZLAR)
(AN ALTERNATIVE PERSPECTIVE FOR EDUCATION OF THE DISABLED: SOCIAL RESPECT PROVISION FOR THE BLIND THROUGH MEMORIZING QURAN (BLIND HAFIZES IN ADIYAMAN FROM OTTOMAN TO REPUBLICAN PERIODS) )

Yazar : Murat Gökhan DALYAN  & Ali ÜNİŞEN  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 12
Sayfa : 1-14
8857    2178


Özet
Osmanlı Devleti’nin son yıllarında özellikle Mısır ve Suriye’den kaynaklı olarak Trahom hastalığı ülke içerisinde yaygınlık göstererek toplumun önemli bir kesimini etkilemiştir. Bu hastalık nedeniyle halkın bir bölümünde kısmi görme kaybı ve körlük gibi kalıcı hasarlar meydana gelmiştir. Trahom hatalığının ülkemizde ne fazla görüldüğü yer olan Adıyaman (Hısn-ı Mansur)’a bu özelliğinden dolayı körler memleketi adı verilmiştir. Bu şehirde kör insan sayısının fazla olmasından dolayı engelli olan bu bireylere hafızlık eğitimi verilerek saygın bir şekilde topluma adapte olmaları sağlanmıştır. Bu makalede Adıyaman’daki trahom hastalığının etkisi ve körlere hafızlık eğitimiyle topluma nasıl kazandırıldığı konusu üzerinde durulmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Körlük, Hafızlık, Engelli Eğitimi, Adıyaman, Trahom

Abstract
In the last decades of Ottoman Empire, trachoma, especially with Egyptian and Syrian origin, spread throughout the country and affected a significant part of the society. Trachoma infection left its victims either partly visually impaired or totally blind, which was non-recoverable. Adıyaman (Hısn-ı Mansur) stood out in Turkey with the highest trachoma frequency coincidence, thus, even named as the “homeland of the blind”. As the high frequency of blinds in the city, these impaired people were provided with Quran Memorizing Education, through which they could participate into society as respected citizens. Present study explores the way how those impaired citizen were supported to adapt to and participate into the society through provision of Quran Memorizing Education.

Keywords
Blindness, Quran Memorizing Education, Education for Disabled, Adıyaman, Trachoma

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri