Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SERBEST ZAMANLARIN KIYMETLENDİRİLMESİ
(VALORIZATION OF LEISURE TIMES )

Yazar : Sinan ÇAYA    
Türü :
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 14
Sayfa : 177-191
9520    4991


Özet
Toplumbilimin önemli bir konusu Serbest (Boş) Zamanlar Sosyolojisi dalıdır. Zamanın değerlendirilmesi, işe alternatif bir meşgaledir. Oyun, çocuk kadar yetişkinin de ihtiyacıdır. Dinlenme ve eğlence, düşküler (hobiler) yoluyla faydalı ve yapıcı bir anlam kazanır. Gerilimli mesleklerde düşküler daha da önemli ve rahatlatıcı bir işlev kazanır. Dostlarla seviyeli sohbetler de bireye mükemmel bir psikolojik rahatlama sağlar.

Anahtar Kelimeler
Boş / serbest zaman; çalışma; yorgunluk; düşkü /merak / hobi.

Abstract
A very significant branch of Sociology is the Sociology of Leisure Times. Making much of leisure times constitutes an alternative occupation with respect to work. Play is a necessity for grown-ups as well as for children. Recreation through hobbies acquires a useful and constructive meaning. Hobbies attain even more important relaxing functions in the case of stressful professions. High quality conversation sessions with friends also provide excellent psychological relief for the individual.

Keywords
Leisure time; work; fatigue; hobby

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri