Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MÜNEVVER AYAŞLI’NIN ESERLERİNDE KADIN EĞİTİMİ
(WOMEN EDUCATION IN THE WORKS OF MÜNEVER AYAŞLI )

Yazar : Derya GÜLER  & Özlem FEDAİ  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 11
Sayfa : 95-105
6248    3466


Özet
Münevver Ayaşlı, Osmanlı’nın çöküşüne, Türkiye Cumhuriyetiyle yaşanan kültürel değişime tanık olmuş bir yazarımızdır. Muhafazakâr bir yazar olarak Batılılaşma, Osmanlı aristokrasi, laik Cumhuriyet’in politikaları, yazarın en çok ele aldığı konular arasındadır. Eserlerinde kurguyu bölme ve anlatı tekniğine zarar verme pahasına siyasî ve toplumsal mesajlara yer vermiştir. Bu çalışmada yazarın romanlarından hareketle kadın, eğitim, İmparatorluk aristokrasisi hakkındaki görüşleri ve Cumhuriyet kadrolarına yönelttiği eleştiriler ele alınacaktır.
abortion history link abortions in atlanta


Anahtar Kelimeler
Münevver Ayaşlı, aristokrasi, eğitim, kadın.

Abstract
Münevver Ayaşlı is known for her nostalgic work, in which she shared her testimony of the fall of the Ottoman Empire and the foundation of a new country. As an author who has Islamic-conservative point of view, she mostly prefers Westernization, Ottoman aristocracy and the secular politics of the Republic as her topics. She also mentions in her works, despite the risk of giving damage to the fiction and the narration technique. In this study, her criticism of the Ottoman aristocracy and Repuclican staff in the context of women and education is approached based on her novels.

Keywords
Münevver Ayaşlı, aristocracy, education, woman.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri