Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Eski Türklerde İdari Yapı
(THE ADMINISTRATIVE STRUCTURE IN ANCIENT TURKS )

Yazar : Demokaan DEMİREL    
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa :
8891    1939


Özet
Eski Türklerdeki devlet yapısının temelinde dört unsur vardır. Bunlar; halk, özgürlük, ülke ve kanundur. Halk, boyların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bağımsızlık, Türklerin büyük önem verdiği bir unsurdur ve bunun için mutlak bir devlet yapısı gereklidir. Ayrıca her Türk devleti belirli bir arazi üzerinde kurulmuştur ve Türk devletleri kanun anlamına gelen töre hükümlerine göre idare edilmişlerdir. Adalet, eşitlik ve insanlık törenin değişmeyen hükümleridir. Bu hükümler kişi hak ve hürriyetlerini güvence altına almaktadır. Eski Türkler disiplin, özgür düşünce, cesaret, geçmişe bağlılık gibi özelliklere sahip fertlerden oluşmaktadır. Bu çalışma, Eski Türklerdeki idarî yapılanmayı ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Anahtar Kelimeler
Devlet Yapısı, Halk, Ülke, Töre, Bağımsızlık

Abstract
Ancient Turkish states constituted on four basic elements. There were people, independence, territory and law. People came into being in pursuance of the amalgamation of clans. Independence was a characteristic which ancient Turks gave a big importance to it and it had to a strong state structure for independence. Also, every Turkish state had been based on a specific territory and they had been governed under the customary provisions which were described as law. Unchangeable provisions of the customs were justice, equity and humanity. These provisions assured the individual rights and freedoms. Ancient Turkish societies had some features such as discipline, free-thinking, courage, loyalty to past and the state. This study aims to reveal the administrative structure of the ancient Turkish states.

Keywords
The State Structure, People, Territory, Law, Independence

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri