Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DE YAYINLANMIŞ URDU DİLİ KONULU KİTAP VE MAKALELERDE “URDU” VE “URDUCA” İSMİNİN HANGİSİNİN YOĞUNLUKLA KULLANILDIĞINA DAİR BİR ÇALIŞMA
(STUDY OF USING NAMES ‘URDU’ AND ‘URDU” DENSITY OF BOOKS, WHICH PUBLISHED IN TURKEY SUBJECT OF URDU BOOKS )

Yazar : Mustafa Sarper ALAP    
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 10
Sayfa : 284-290
6717    5375


Özet
Urdu dili, Pakistan’ın resmi dilidir. Bu dil Arap harfleri ile yazılmaktadır. Urdu dili içerisinde Arapça, Farsça, Hintçe, İngilizce ve Türkçeden birçok sözcük yer almaktadır. Urdu dilinin diğer dillerden farklı kendine özgü bir gramer yapısı bulunmaktadır. Urdu dili, dünyadaki tüm yazılı eserlerde, Urduca olarak (????) şeklinde kullanılmaktadır. Urdu ismi, önüne ve arkasına hiçbir şekilde ek almamaktadır. Türkçede ise yabancı dillerin sonlarına –ca/-ce/-ça ve-çe ekleri eklenir. Türkiye’de Urdu dili üzerine bir çok makale ve nadir sayıda ise kitap yazılmıştır. Yayınlanmış olan hemen hemen tüm eserlerde “Urdu” dilinin kullanımı olarak ‘Urduca’ ve ‘Urdu Dili’ isimleri kullanılmıştır. Türkiye’de yayımlanan bir çok makale ve kitaplarda bir yazarın bir çok yazılı eseri bulunmaktadır. Geçmişten bugüne yazılmış olan kitap ve makalelerde yalnızca ‘Urduca’ ve ‘Urdu’ isimlerinin de yaygın olarak kullanıldığı görülmüştür. Bir yazarın kendine has dil ismini en başta ‘Urduca’ şeklinde kullanmakta iken daha sonra sadece ‘Urdu’ ismini kullandığı da görülmüştür. Dilbilgisinde bozukluk yaşanmaması açısından her yazar, yazmış olduğu eserde ‘Urdu’ kullanımına hassasiyetle yaklaşmıştır.

Anahtar Kelimeler
Urdu, Urduca, Kitap, Makale

Abstract
Urdu is the official language of Pakistan. This language is written with Arabic letters. There is a peculiar grammatical structure different from other languages of Urdu language. Urdu language in the world in all written works in Urdu (????) form is used. Urdu don’t take any suffix and prefix. In the end the Turkish-think of foreign language –ca, -ce, -cha, -che is added. The number of rare books and many articles have been written on the Urdu language in Turkey. In almost all the published works ‘Urdu’ and 'Urdu Language' names are used in many articles and books published in Turkey. In the past, only books and articles written today 'Urdu' and 'Urduca' names has been shown to be widely used. A writer's own language name in the first place 'Urdu. Every writer does not happen in terms of grammar disorder, which was written in the book 'Urdu' approached sensitively to use in it.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Keywords
Urdu, Urdu, Book, Paper

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri