Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


9-11 YAŞ ARASI ÖĞRENCİLERİN ÇİZGİ FİLM VE ANİMASYONLARDAN EDİNDİKLERİ DEĞERLER VE ROL MODEL ALMA DURUMLARI
(VALUES THAT CHILDREN AGED BETWEEN 9-11 ACQUIRE FROM CARTOONS AND ANIMATION AND THEIR MODELING BEHAVIORS )

Yazar : İrem NAMLI ALTINTAŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 9
Sayfa : 316-335
7608    4902


Özet
Bu çalışma 9-11 yaş aralığındaki çocukların izledikleri çizgi filmlerden ve animasyonlardan edindikleri değerleri ve rol model alma durumlarını tespit etme amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın modeli durum çalışması olarak belirlenmiştir.. Veriler Aydın Merkez ilçedeki özel bir okulda 12 öğrenciden elde edilmiştir. Katılımcıların 8’i kız 4’ü erkektir. Öğrencilere çalışmanın amacına paralel olarak izledikleri çizgi filmler, model aldıkları kahramanlar ve edindikleri değerler sorulmuştur. Çalışmanın sonucunda 9-11 yaş aralığındaki kız ve erkek çocukların, aile yapılarının, cinsiyetlerinin, sosyoekonomik durumlarının çizgi film izleme kriterlerine, edindikleri değerlere ve rol-model aldıkları kahramanlara etki ettiği ve ciddi bir yönlendirmeye gereksinim duydukları ortaya çıkmıştır.

Anahtar Kelimeler
Çizgi film, Rol-model, Değer öğretimi.

Abstract
Purpose of this study determine that aged 9-11 children their values and role-modeling situations which they have got from cartoon and animation they have watch. In this study was used case study research design. Data of the study have got from 12 students in the center of Aydın private school. Cartoon they have watch and model their heroes, values asked to students as parallel of purpose of study. In the result of study is determined that girls and boys who between 9-11 aged their family status, genders, socio-economic status have an affect on ciriteria of monitoring cartoon, got values and model their heroes and need to collimation seriously.

Keywords
Cartoon, Rol-modelling, Teaching value.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri