Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DİN EĞİTİMİNİN HUKUKİ TEMELLERİ
(THE LEGAL BASICS OF RELIGION EDUCATION )

Yazar : Turan Bilge KUŞCU  Turan Bilge KUŞCU-- Selbi KUŞCU  
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa :
6594    1532


Özet
Temel insan hakları ve özgürlükleri bağlamında değerlendirilen din eğitimi ve öğretiminin dünyada farklı bir uygulama alanına sahip olduğunu görmekteyiz. Bazı ülkeler din eğitimini ve öğretimini zorunlu dersler arasında kabul ederken, bazıları ise seçmeli ders olarak okutulması gerektiği üzerinde durmuşlardır. Türkiye’de ise bu konu laiklik gerekçesi ile cumhuriyetin kuruluşundan itibaren tartışma konusu olmuştur. Din eğitimine bazı kesimler ideolojik olarak yaklaşırken bazıları ise politik yaklaşımda bulunmuş olmalarından dolayı bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu makalede din eğitiminin ulusal ve uluslararası hukuki temelleri ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler: Din, eğitim, din eğitimi, insan hakları.

Anahtar Kelimeler
Din, eğitim, din eğitimi, insan hakları.

Abstract
We observe that religion education and teaching have different application types in terms of basic human rights and freedom. While some countries accept religion education and teaching among the mandatory courses, some of them insist that it must be tought as an optional course. In Turkey, this issue has become a controversy because of secularity since the foundation of Republic. As while some people deal with religion education ideological, some of them deal with it political; so it has come up a problem. In this article, national and international legal basics of religion education is taken up.

Keywords
Religion, education, religion education, human rights.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri