Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TEKNİĞİN OLANAKLARIYLA HERKESİN FOTOĞRAFÇI OLABİLDİĞİ ÇAĞDA SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI
(THE STREET PHOTOGRAPHY IN THE ERA WHERE EVERYONE CAN BE A PHOTOGRAPHER WITH THE TECHNICAL OPPORTUNITIES )

Yazar : Hüseyin ERYILMAZ  -  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 9
Sayfa : 419-431
6827    4994


Özet
Sokak fotoğrafçılığı, fotoğrafın bulunduğu ilk günden bu yana uygulanan bir fotoğrafçılık türüdür. Günümüzün teknik olanakları herkesin bir sokak fotoğrafçısı gibi davranmasına olanak sağlamaktadır. Bu durum, bazı önemli soruları da beraberinde getirmektedir. Sayısal teknolojinin bir çok alanda olduğu gibi, fotoğraf teknolojisinde de ortaya koyduğu son derece hızlı gelişim sayesinde, görüntüleme eylemine ilgi duyan herkes birer sokak fotoğrafçısı haline mi gelmiştir? Günümüzde Sokak fotoğrafı ve Sokak fotoğrafçısı kavramları nasıl tanımlanmalıdır? Bu soruları yanıtlayabilmek amacıyla alt amaç olarak bazı sorular belirlenmiştir. Bu soruların yanıtlarını ortaya koyacak verileri toplamak amacıyla, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve alanyazın taraması yöntemi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler sonuç bölümünde kısaca tartışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Fotoğrafçılık, Sokak fotoğrafçılığı, An Fotoğrafı, Fotomuhabirliği

Abstract
As a genre of photography, street photography exists since the invention of photography and with today’s technical opportunities anyone can perform like a street photographer. This condition, however, brings two important questions along. Has everyone interested in imaging become a street photographer as a result of the rapid improvements in photograph technology due to the advances in digital technologies? How should the concept of street photography and street photographer be defined today? To address these questions sub-aims are identified and data is collected through document analysis and literature review methods of qualitative research design. The findings are briefly discussed in the results section of this paper.

Keywords
Photography, Street photography, Candid Photography, Photojournalism

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri