Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MISIR VE İRAN İLİŞKİLERİ ÇERÇEVESİNDE 1970-1981 YILLARINDA IRAK’IN KONUMU ÜZERİNE TARİHİ BİR ARAŞTIRMA
(EGYPTIAN-IRANIAN RELATIONS, AND IRAQ ATTITUDE OUT OF THESE RELATIONS 1970-1981 HISTORICAL STUDY )

Yazar : Naim CASIM    
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 8
Sayfa : 396-416
9234    2843


Özet
Bu araştırma Enver Sedat’ın yönetimindeki 1970-1981 yıllarında Mısır ile İran arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğu dönem çerçevesinde Irak’ın konumunu açıklamayı hedeflemektedir. Cemal Abdunnasır’ın 1952-1970 yılları arasında yönettiği Mısır ile İran arasında hatırlanacağı gibi iki ülke arasındaki ilişkiler iyi değildir. İran Şahı’nın devrilmesinden sonar 1979’dan itibaren her iki ülkenin ilişkileri yine krize girdi. Mısır ve İran arasında ilişkilerin iyi olduğu dönemde Irak’ın her iki ülke ile ilişkileri kötüleşti. Çalışma bu ilişkilerin seyrini analiz edecektir.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Anahtar Kelimeler
Mısır, İran, Irak, Enver Sedat, Cemal Abdunnasır, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Saddam Hüseyin, Baas Partisi.

Abstract
The study highlights the Egyptian-Iranian relations during the period of the rule of Egyptian President Anwar Sadat between the years (1970-1981) and the Iraq attitude out of these relationships, particularly when the relations was distinct between Egypt and Iran at this stage, as it occurred officials reciprocal visits between the two countries, resulted in signing economic treaties poured in their interest, continued until the fall of the Shah's regime in 1979, while the relations between them has been greatly strained during the period of the rule of former Egyptian President Gamal Abdel Anasir1952-1970,Iraq have attitudes of these relations as result of geographical extent with Iran and national relationship with Egypt therefore the period of role of Sadat considered a confused between Iran and Egypt.

Keywords
Mısır, İran, Irak, Enver Sedat, Cemal Abdunnasır, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Saddam Hüseyin, B

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri