Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DE DİN EĞİTİMİ KONUSUNDA VERİLEN MÜCADELELER İLE DİN KÜLTÜR VE AHLÂK BİLGİSİ DERSLERİ İÇERİĞİ VE UYGULAMASI ÜZERİNE BAZI TESPİTLER
(STRUGGLE FOR RELIGIOUS EDUCATION IN TURKEY AND RELIGIOUS CULTURE AND MORAL KNOWLEDGE COURSES CONTENT PRACTICE ON SOME OBSERVATIONS )

Yazar : Nurettin GEMİCİ    
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 8
Sayfa : 288-300
8274    3629


Özet
Türkiye'deki modern anlamda din dersi öğretiminin Cumhuriyet sonrası dönemden başlatılması gerekmektedir. Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun kabulünden sonra kurulan İmam-Hatip okulları aracılığıyla din eğitimi verilmek istenmiş, ancak bu proje çeşitli nedenlerle yürütülememiştir. 1930 yılında son İmam-Hatip okulunun da kapanmasıyla Türkiye'de resmi olarak ortaöğretimde din eğitimi verilmemiştir. Bunun için pek çok neden sıralanabilir. 1948 yılında başlatılan İmam-Hatip kursları önce okula, daha sonra liseye dönüştürülerek Türkiye'de din eğitimi verilmesine başlanmıştır. Yine önce köy ilkokullarında başlatılan din dersleri zamanla ortaokul ve liselere önce seçmeli ve daha sonra 1982 Anayasasından sonra zorunlu din dersi olarak uygulanmıştır. 2000’li yıllara gelindiğinde din derslerinin zorunluluğu tekrar tartışma konusu yapılarak ders programları gündeme getirilmiştir. Burada üzerinde durulması gereken husus din eğitimi ve öğretimi konusunda karar verebilmek için din dersi öğretiminin tarihçesini iyi bilmek ve değerlendirmek gerektiği gerçeğidir. Bu mesele doğru tespit edildikten sonra neler yapılacağı konusuna geçilebilir.

Anahtar Kelimeler
Din Eğitimi, Din Dersi, Zorunlu Din Dersi, Türkiye’de Din, İslâm

Abstract
The history of modern religious education can be started with the era of post-republic of Turkey. After accepting the act of the uniting the education (tevhid-i tedrisat) the Imam Hatip Schools were established, it has been wanted to give religious education through these schools. However this project didn’t work due to different reasons. After closure of the last Imam Hatip School in 1930, there has been a gap officially in high school education in Turkey and religious education was not given during this period. The İmam Hatip Courses which were established in 1948, turned out to be as a school and later it has been Imam Hatip High School (Priester and Praediger Schule). Again it has been started firstly in village schools, then as an optional course of religious education were put to high school curriculum, later in the constitution of 1982 it has been a compulsory subject. When we came to 2000s, this occasion has been the subject of discussion and compulsory religious education and curriculum have been put to the agenda. At this point, first of all what we need to do is we have to know rightly the history of Religious Education and Teaching to take a decision regarding religious education. After finding out this issue truly, then it can be passed to what sort of things to be done.

Keywords
Religious Education, Religious Lessons, Compulsory Religious Lessons, Religion in Turkey, Islam

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri