Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AVUSTURYA`DA YAŞAYAN BİR AZINLIK: ROMANLAR
(A MINIROTY LIVING IN AUSTRIA: THE ROMANI )

Yazar : Oğuzhan BİNGÖL    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 7
Sayfa : 365-374
9196    3559


Özet
Romanların tarihi zulüm, baskı ve ayrımcı politikalarıyla doludur. Bu zulüm ve baskı politikası 1933 yılında Nasyonal Sosyalistlerin Almanya’da iktidara gelmesiyle birlikte doruğa ulaşarak, Romanlar kendi tarihlerinde görmedikleri büyük bir soykırımın kurbanı oldular. Yaşadıkları bu soykırıma rağmen, günümüzde hala dünyanın birçok yerinde onlara karşı önyargılar ve ayrımcı politikalar devam etmektedir. Özellikle sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal düzeyde yapılan dışlanmalar, bu ülkelerde yaşayan Romanlar’ın bilinçlerinde olumlu bir bakış açısı gelişmesini engellemektedir. Bu araştırma Avusturya’da yaşayan Romanları örnek alarak o ülkede yaşadığı tarihsel süreç ve bu sürecin onlar üzerindeki yansımaları ile Avusturya devletinin azınlık hakları konusunda attığı adımlar ve gelişmeler ele alınarak incelenmektedir.

Anahtar Kelimeler
Avusturya, Roman, Azınlık, Azınlık Hakları

Abstract
The Romani’s history is filled with persecution, oppression and discriminatory policies. This persecution policy culminated in Germany in 1993 when the National Socialists became the ruling party, and Romani became the victims of a genocide which they had never seen in their history. Despite the genocide they were exposed, in many parts of the world prejudices still continue against them. Especially, social, cultural, economic and political exclusions prevent the development of a positive outlook in the consciousness of the Romani who live in these countries. In this study, the historical process and reflections of the process on the Romani People who live in Australia is examined, and Steps taken by the Austrian government on minority rights and developments are analysed.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Keywords
Austria, the Romani, minorities, minority rights

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri