Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SINIF ÖĞRETMENLERİNİN OKUL BAHÇELERİ HAKKINDAKİ PEDAGOJİK BEKLENTİLERİ
(PEDAGOGICAL OPINIONS OF PRIMARY TEACHER ABOUT SCHOOL’S GARDEN )

Yazar : Nida BAYINDIR    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 7
Sayfa : 257-267
9966    4375


Özet
Formal eğitim yaşantılarının gerçekleştiği yer olan okul, bütün bileşenleri ile öğrencinin öğrenmelerinin temelini oluşturan kurumsal bir yapıdır. Dolayısıyla içinde öğrencinin eğitimini kapsayan her türlü değişkenin birlikte etkileştiği bir zemindir. Okul bahçesi de bu kurumsal yapının önemli bir parçasıdır. Okul bahçeleri, sadece okula giriş-çıkış ve toplanmaların yapıldığı bir yer değil, aynı zamanda akademik yaşantıların kazanıldığı ve pekiştirildiği bir yerdir. Araştırma, sınıf öğretmenlerinin okul donanımlarından olan okul bahçeleri hakkındaki pedagojik beklentilerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin %60,7’si okul bahçelerini pedagojik olarak hiç yeterli bulmamaktadır. Öğretmenler, okul bahçelerinin pedagojik donanımlara çok fazla ihtiyaç duyduğunu, bu donanımların ise öğrencilerin öğrenmelerine büyük katkı sağlayacağını düşünmektedirler. Öğretmenlerin okul bahçesinde öncelikli olarak görmek istedikleri donanımlar ise; Atatürk büstü ve bayrak, mini aktivite köşeleri, zemin oyunları alanı ve işlevsel spor sahalarıdır.

Anahtar Kelimeler
Sınıf öğretmeni, okul, okul bahçesi, pedagojik beklentiler

Abstract
The place where the school experiences of formal education, institutional structure underlying the learning of students with all components. Thus, in the student's education it is a domain covering that interact with all kinds of variables. The school gardens also an important part of the corporate structure. School gardens, not only input-output where there are collection, but alsa the acquisition of academic life and is a place where consolidation. The study was aimed to determine the educational expectations of teachers on school gardens with the school equipment. According to the survey; It is finding no adequate 60.7% of teachers in the their school gardens as pedagogical. Teachers, school gardens is very much needed educational equipment, if they think of this equipment will contribute to students' learning. The hardware they want to see as a priority in the school garden teachers; Ataturk busts and flags, mini activity corners, floor games area and a functional sport fields.

Keywords
Primary teacher, school, school garden, pedagogical expectations

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri