Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


211 NUMARALI URFA ŞER‘İYYE SİCİL DEFTERİ VE KONU FİHRİSTİ H. 1292-1293 (1875-1876)
(URFA SHARIA COURT REGISTRY BOOK NUMBER 211 AND SUBJECT INDEX H. 1292-1293 (1875-1876) )

Yazar : Yasin TAŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 7
Sayfa : 41-71
6611    4432


Özet
Şeriyye sicilleri, kültür ve medeniyet tarihimizin önemli kaynaklarındandır. Her biri önemli bir hazine değerindeki bu vesikalar, Osmanlı dönemi şer‘î mahkeme kayıtlarını ihtiva etmektedir. Bu defterlerin ve içeriklerinin yayınlanması, Osmanlı toplumunun kültürel hayatını ve devletin hukuk yapısını daha iyi ortaya koyduğu gibi yapılan tarih çalışmalarının daha zengin bir muhtevaya sahip olmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan şer‘iyye sicillerinin incelenmesi ve tanıtılması, bu alanlarda yapılacak çalışmalara katkı sunması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu makalede, Urfa Kadı Mahkemesinin hicri 1292-1293 (1875-1876) yılları arası kayıtlarını ihtiva eden 211 numaralı sicil defteri incelenerek tanıtılmıştır. 211 numaralı defter hakkında kısa bilgi verildikten sonra defterde yer alan belgeler özet halinde verilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Urfa, Kadı Sicilleri, Şer‘iyye Sicilleri.

Abstract
Sharia registries are significant resources of our history and culture civilization. Each of these documents which valued as an important treasure containsrecords of sharia court of Ottoman period. The publication of this books and its contents illustrates better both the cultural life ottoman society and state’s judicial system. In addition, it allows to have more quality content in historical studies which is made. Therefore, examination and introduction of sharia courts registries has a greatimportance to contribute to studies in these areas will be done. In this article, registry book number 211 which contains the records of Urfa Court Judge comprising between AH. 1292-1293 (1875-1876) years has been examined and introduced. After giving short information about the registry book number 211, documents in the book have been given in summary.

Keywords
Urfa, Kadi Sicilis, Records of Sharia.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri