Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ULUSAL KURTULUŞ HAREKETLERİ VE MEŞRULUĞU
(LEGITIMACY OF NATIONAL LIBERATION MOVEMENTS )

Yazar : Esra KÜÇÜK    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 7
Sayfa : 186-199
7951    5039


Özet
Ulusal kurtuluş hareketleri terör örgütlerinden ayrı tutulmalıdır. Ulusal Kurtuluş Hareketi adı altında terör faaliyetleri düzenleniyorsa orada bir kavram kargaşası vardır. Terörizm ve terör eylemleri amaç itibariyle de faaliyetleri itibariyle de ulusal kurtuluş örgütlerinden ayrılmaktadır. Ulusal kurtuluş hareketleri halk desteğiyle eylemlerini gerilla hareketlerine benzer şekilde gerçekleştirirken terör faaliyetleri ise halka yönelen ve ideolojik bir alt yapısı olan eylemlerdir. Bu ayrımlar önemlidir. Tarihsel süreçte bu şekilde iki farklı kavram varsa bu iki kavram birbirinden ayrılmalıdır. Terör yasa dışı bir faaliyettir ve hiçbir şekilde kabul edilemez. Ulusal Kurtuluş Hareketleri ise günümüzün post modern terör örgütleri değildir, olmamalıdır.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Anahtar Kelimeler
İnsancıl Hukuk, Savaş Hukuku, Self Determinasyon, Terörizm, Gerilla Hareketleri.

Abstract
National liberation movements must be separated from terror organization. If terrorism activities is organised under the name of national liberation movements, there is a contradiction in terms. Terrorism and terrorism activities separates from national liberation organizations by their aims and activities. As national liberation movements perform actions in a similar ways with the Guerilla movements by public support, terrorism activities are the actions which turn to public and have ideologic background these differences are important. If those are two different nations in historical process, these nations must be seperated from each other. Terrorism is an illegal action and it can never be acceptable national liberation movements aren’t post modern terrorism organizatons of our age and it should never be.

Keywords
Humanitarian Law, Law Of War, Self- Determination, Terrorism, Guerilla Movements.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri