Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KÜÇÜK MENDERES NEHRİ DELTASININ ÇEVRESEL JEOMORFOLOJİSİ

ENVIRONMENTAL GEOMORPHOLOGY OF THE KUCUK MENDERES RIVER DELTA

KÜÇÜK MENDERES NEHRİ DELTASININ ÇEVRESEL JEOMORFOLOJİSİ

 
Yazar : Sümeyra KURT  & Himmet HAYBAT  
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 6
Sayfa : 207-222
DOI Number: :
Cite : Sümeyra KURT & Himmet HAYBAT, (2015). KÜÇÜK MENDERES NEHRİ DELTASININ ÇEVRESEL JEOMORFOLOJİSİ. Route Education and Social Science Journal , 6, p. 207-222. Doi: 10.17121/ressjournal.399.
8362    5805


Özet
Bu çalışmada Küçük Menderes Nehri deltasında çevresel jeomorfoloji kaynaklı sorunlar, Ekolojik Risk Değerlendirmesi (ERD) metodu ile değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Çalışmada farklı ölçeklerdeki haritalardan, 2014 yılına ait Landsat uydu görüntüsü ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile Uzaktan Algılama (UA) yöntem ve tekniklerinden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda delta alanındaki çevresel jeomorfoloji problemlerinin başında beşeri faktörlere bağlı çevre kirliliği ve turizm baskısı olduğu anlaşılmıştır. Jeomorfolojik çevre üzerinde en fazla etkinin kıyı kuşağında olmasından dolayı, öncelikli olarak kıyı bölgesinde sürdürülebilir bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu plan kapsamında delta alanındaki yerleşme ve yapılaşmanın kıyı kanununa uygun olması, delta ve kıyı planlama sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler
Çevresel Jeomorfoloji, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), Ekolojik Risk, Küçük Menderes Nehri Deltası, Tehlike Değerlendirmesi, Uzaktan Algılama (UA).

Abstract
In this study, by the Ecological Risk Assessment (ERD) Method reviewed and analyzed in Küçük Menederes River that originated from environmental geomorphology problems. In the study different scales of maps, 2014 Landsat satellite images, Geographic Information Systems (GIS), Remote Sensing (RS) methods and techniques have been utilized. The result of the study found environmental geomorphology problems in delta area depends on environmental pollution due to human factors and tourism impact. Due to the maximum effect on geomorphological environment in coastal zone, sustainable planning should be done primarily in the coastal zone. Under this plan settlement in the delta areas and coastal law to conform with the structuring, delta and coastal planning system needs to be improved.

Keywords
Environmental Geomorphology, Ecological Risk, Geographic Information Systems (GIS), Hazard Assessmen

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri