Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


RESİMDE TEMEL TEKNİKLER VE UYGULAMA SÜREÇLERİ ÜZERİNE
(ON THE BASIC TECHNIQUES AND APPLICATION PROCESSES OF PAINTING )

Yazar : Halil Cenk BEYHAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 6
Sayfa : 171-193
8408    3354


Özet
Bu makalede Batı sanatında Erken Rönesans'tan 19.yy’ın ilk yarısına kadar tempera ve yağlı boya ile yapılmış resimlerin temel teknik ve uygulama süreçlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. “Temel teknikler” resimde uygulama süreçleri açısından birbirlerinden ayrılan teknik yaklaşımlardır. Geçmiş yüzyılların büyük ressamları bu temel tekniklere bazı özellikler ekleyerek kişisel üsluplarını yaratmışlardır. Temel teknikler arasındaki farklılıklar malzeme ve uygulama yöntemi kadar resmin estetik ve yapısal sorunları ile de ilişkilidir. Bu nedenle bazı resim teknikleri belli yüzyıllar ve ekollerle öne çıkmıştır. Modernizm sonrasında bazı sanatçılar eski ustaların tekniklerini yapıtlarında yeniden yorumlamıştır ve bu teknikleri günümüzde de bazı ressamlar kullanmaktadır. Temel resim tekniklerinin incelenmesi, geçmişin sanatını daha iyi anlamak için gereklidir, ayrıca bunun günümüz sanatçılarına da bazı yönlerden faydası olacaktır.

Anahtar Kelimeler
Sanat, Resim, Teknik, Yöntem.

Abstract
In this article, aimed to examine basic painting techniques and application processes that made with tempera and oil in the Western Art from the Early Renaissance until the first half of the 19th century. "Basic Techniques" are technical approaches that separated from each other in terms the application process in painting. Great painters of the past centuries have created their personal style by adding some specifications to this basic techniques. The differences between the basic techniques are related with painting materials and application methods, but in the same time technical differences are related with aesthetic and structural problems of a painting too. Therefore, some painting techniques came to the fore in some centuries and schools. After modernism some artists reinterpreted the techniques of the old masters in their works and these techniques are also using by some painters today. To examine the basic painting techniques is necessary to better understanding of the art from past and it will be also some benefits for contemporary artists.

Keywords
Art, Painting, Technique, Method.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri