Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İLAHİYAT FAKÜLTELERİNDE OKUTULAN TÜRK DİN MÛSİKÎSİ DERSİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
(THE EVALUATION ABOUT TURKISH RELIGION MUSIC IN FACULTIES OF DIVINITY )

Yazar : Mehmet TIRAŞCI    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 6
Sayfa : 19-35
6371    3832


Özet
İnsanlık tarihinde olduğu gibi İslam tarihinde de mûsikî ve din hep yan yana olmuş, mûsikî, dinî öğretilerin insanlara sunulması açısından bir tebliğ vasıtası olarak kullanılmıştır. Bu manada Kur’ân kıraatı, Ezan, Salâ, Tekbir, Mevlid ve daha birçok dinî mûsikî türü ortaya çıkmış ve günümüze ulaşmıştır. Bu türlerin eğitimi ve geliştirilmesi için de halen ilahiyat fakültelerinde Türk Din Mûsikîsi isimli ders okutulmaktadır. İşte bu makalemizde bu dersin eğitimi sırasında karşılaşılan bazı problemler üzerinde durulacaktır. Bunu için öncelikle bir anket yaptık ve dersin öğrenciler nazarındaki bakışını yansıtmaya çalıştık. Daha sonra dersin işlenmesi ile ilgili konulardaki eksiklikleri belirtip son olarak bu meselede bazı çözüm önerileri sunmaya çalıştık.

Anahtar Kelimeler
Dinî Mûsikî, Türk Din Mûsikîsi, Pedagoji, İlahiyat Fakültesi.

Abstract
As in the history of humanity, music has always been religion side by side in the history of Islam. Music is used communication tool to be presented to people of religious teachings. Many species have appeared and reached today like Quran reading, Azan, Sala, Takbir, Mawlid etc. For the training and development of these species it is currently educated courses the name of Turkish Religion Music in Faculty of Divinity. This article will talk about some of the problems encountered during the course of education. To do this, we do a survey and try to reflect the outlook for the course the students have. Later we noted deficiencies in matters relating to the processing of lesson. Finally we try to offer some solutions recommendations on this issue.

Keywords
Religion Music, Turkish Religion Music, Pedagogy, Faculty of Divinity.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri