Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TEVESSÜL VE DİVAN ŞİİRİNDE İŞLENİŞ BİÇİMLERİ ÜZERİNE

ON TAWASSUL AND THE FORM OF PROCESSING IN DIVAN POETRY

TEVESSÜL VE DİVAN ŞİİRİNDE İŞLENİŞ BİÇİMLERİ ÜZERİNE

 
Yazar : Cumali TEKİN    
Türü :
Baskı Yılı : 2022
Sayı : 75
Sayfa : 223-232
DOI Number: :
Cite : Cumali TEKİN , (2022). TEVESSÜL VE DİVAN ŞİİRİNDE İŞLENİŞ BİÇİMLERİ ÜZERİNE. Route Education and Social Science Journal , 75, p. 223-232. Doi: 10.17121/ressjournal.3299.
118    210


Özet
İslam dininde kulun arzu ve isteklerini, şikâyetlerini sonsuz güç sahibi olan Allah Teâlâ’ya samimi ve mütevazı bir kalp ile arz etmesi olarak tanımlanan dua, İslam kaynaklarından beslenen divan şairleri tarafından da özellikle kasidelerin son kısmı olmak üzere şiirlerde çok fazla kullanılmıştır. Divan şairleri ettikleri bu duaların bir kısmında da dilek ve temennilerinin Cenabı Hak tarafından cevap bulması için bazı kişileri ve unsurları dualarında referans niyetine vesile kılmışlar. Tevessül, yakınlaşma bir şey aracılığıyla isteğine kavuşma anlamına gelmektedir. Büyük din âlimleri tarafından tartışma konusu olan dualarda tevessül, divan şiirinde birçok şairin şiirlerinde yer verdikleri bir durumdur. Şairler, duaların kabul olması adına başta Allah (cc.) yüce zatı olmak üzere birçok din büyüğü, kutsal mekânlar ve şairin kendince önemli gördüğü diğer unsurlar hürmetine dua ve niyazda bulunmuşlar. Geniş bir muhteva mecrası bulunan Divan şiiri, tevessül konusunda da birçok mazmun ve mefhuma yer vermiştir. Divan şiirlerinde yer alan dualarda ahiret korkusu söz konusu olduğunda veya genel olarak edilen dualarda Allah’ın (cc.) zatı, Hz. Muhammed’in (sav.) nuru vesile kılınmıştır. Yine şairin içinde bulunduğu olumsuz durumdan kurtulması ya da arzu ettikleri şeylerin karşılık bulması adına kutsal gördükleri varlıklar dualarda tevessül olarak kullanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Dua, Tevessül, Vesile, Divan şiiri

Abstract
In the religion of Islam, prayer, which is defined as the servant's submission of his desires and wishes and complaints to Allah, the Almighty, with a sincere and humble heart, has been used a lot in poems, especially in the last part of the eulogies, by divan poets who are fed from Islamic sources. In some of these prayers, the Divan poets have made some people and elements instrumental in their prayers so that their wishes and desires will be answered by Allah Almighty. Tawassul means getting close, getting one's wish through something. Tawassul in prayers, which is the subject of discussion by great religious scholars, is a situation that many poets use in divan poetry. In order for the poets to accept the prayers, first of all, Allah (cc.) many religious elders, holy places and other elements considered important by the poet, prayed and supplicated. Divan poetry, which has a wide range of content, has also included many metaphors and notions on the subject of tawassul. When it comes to the fear of the hereafter in the prayers in the Divan poems or in the prayers in general, the essence of Allah (cc.) and the light of Muhammad (pbuh) was made a means. Again, in order to get rid of the negative situation of the poet or to find a response to the things they desire, the beings they consider sacred were used as tawassul in prayers.

Keywords
Prayer, Tawassul, Means, Divan poetry.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri