Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KEMAL TAHİR ROMANLARINDA EBEVEYNLER, ÇOCUK KAHRAMANLAR VE EĞİTİM MESELESİ
(KEMAL TAHIR NOVELS: PARENTS, CHILDREN HEROES AND EDUCATION )

Yazar : Esma Dumanlı KADIZADE  & Muhammet HÜKÜM  
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 715-724
9727    3545


Özet
Kemal Tahir’in romanlarında, bireyin gelişimine verdiği önem, ülkenin eğitim sistemine getirdiği eleştiriler ve çözüm önerileri dikkat çekicidir. Yazar dile getirdiği eğitim eleştirilerini sadece yıkıcı bir amaçla ortaya atmamış, romanları vasıtasıyla eğitim ve toplumsal gelişim sorunlarının Türk toplumuna özgü çözüm yollarını sunmaya çalışmıştır. Bir eğitim aracı olarak romanın kullanılması noktasında oldukça özgün fikirleri olan Kemal Tahir, eğitimi Doğu-Batı çatışması ekseninde kültürel ve sosyal bir süreç olarak algılamıştır. Bu süreci romanlarında yarattığı ebeveyn ve çocuk karakterler yoluyla işlemiştir. Araştırma kapsamında amaç Kemal Tahir romanlarında eğitim algısını irdelemektir. Bu bağlamda sorgulanan eğitim anlayışımızdır.

Anahtar Kelimeler
Eğitim, Eğitim Sistemi, Çocuk Eğitimi, Kemal Tahir’in romanları

Abstract
Kemal Tahir novels focus on individual development and criticize the country's educational system as well as offer solutions. The author isn’t critical to be destructive, rather through his novels he tries to offer solutions to a peculiar segment of Turkish society for educational and social development purposes. Kemal Tahir in his own unique way tries to use his writing as an educational device and he regards education as a cultural and social progression based an East-West conflict. He delves into this progression through the characters he created. Kemal Tahir novels’s purpose is to examine the present education system.

Keywords
Education, Educational System, Child Education, Kemal Tahir Novels

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri