Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE DİN VE DEVLET İLİŞKİSİ BAĞLAMINDA DİN EĞİTİMİ
(RELIGIOUS EDUCATION IN UNITED STATES OF AMERICA IN CONTEXT OF RELATION BETWEEN RELIGION AND STATE )

Yazar : Banu GÜRER    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 465-494
6148    4209


Özet
Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin gerek siyasi gerekse sosyal olarak etkileşim içinde bulunduğu bir devlettir. Son yıllarda bu etkileşimin yoğunluğunun hızla arttığı görülmektedir. Söz konusu etkileşimin önemli bir kısmını ise eğitim sahası oluşturmaktadır. Eğitim sahasında geçmişten günümüze yaşanan etkileşimin din eğitimine yansımaları, özellikle dini çoğulculuk bağlamında dikkate değerdir. Ancak bu konuda ülkemizde çok fazla çalışma bulunmadığı da görülmektedir. Bu noktadan hareketle makalemiz, Amerika Birleşik Devletleri’nin eğitim sistemini, bu sistem içerisinde din eğitiminin yerini, İslam din eğitimini de dikkate alarak ele almaktadır.

Anahtar Kelimeler
Amerika, Eğitim Sistemi, Din Eğitimi, Devlet, İslam.

Abstract
Relation between United States of America and Turkish Republic has interaction in both political and social issues. It can be seen that this interaction increased very fast for the late years. Education is one of the main area of this interaction and effects of it on religious education worth attention especially in context of religious pluralism. Though importance of the situation, it’s hard to say possibility to find enough studies on the subject. From this point of view, we’ll examine educational system of USA, place of religious education in the system considering Islamic Religious Education.
abortion history link abortions in atlanta


Keywords
USA, Educational System, Religious Education, State, Islam.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri