Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


THE ROLE OF THE QUR’AN IN REFORMING THE SOCIETY

KUR’AN’IN TOPLUMU ISLAH ETMEDEKİ ROLÜ

THE ROLE OF THE QUR’AN IN REFORMING THE SOCIETY

 
Yazar : Mekki SOLMAZ    
Türü :
Baskı Yılı : 2022
Sayı : 71
Sayfa : 115-135
DOI Number: :
Cite : Mekki SOLMAZ , (2022). THE ROLE OF THE QUR’AN IN REFORMING THE SOCIETY . Route Education and Social Science Journal , 71, p. 115-135. Doi: 10.17121/ressjournal.3111.
839    578


Özet
Cenâb-ı Hak, Peygamberi Hz. Muhammed (sav)’e vahyettiği son kitabımız Kur’ân-ı Kerîm, gerek nazil olduğu dönemdeki insanlara, gerekse de sonraki dönemlerde yaşayacak tüm insanlığa, hayatlarını onun öğretileriyle anlayarak yaşamaları, yaşatmaları ve aynı zamanda toplumlarını ıslah etmeleri konusunda büyük bir lütuftur. Bundan dolayıdır ki O, hayatın zor denklemlerini Kur’an’ın ışığında çözmek, onun vizyon, strateji ve görüşlerini anlamak, araştırmak ve yaşamak üzere seçtiği kullarına Kur’an gibi büyük bir hayat kitabını nimet olarak bahşetmiştir. Bu büyük lütuf vesilesiyle insanlar hayatın gerçeklerini ve felsefesini çözmeye gayret ederler. Kur’an-ı Kerim nazil olmaya başladığı ilk günden itibaren başta inanç, ibadet ve ahlak olmak üzere her konuda yanlışlıklardan uzak örnek bir toplum oluşturmayı hedeflemiştir. Mekke toplumu aslında Allah’a inanıyordu ancak O’nu gökyüzünde sanıyorlardı. Zira gökten suyu indiren, canlıları rızıklardıran ve tüm mahlukatı yaratan bir Allah olarak O’nu kabul etmekle beraber, şimdiki deistler gibi dünyevî işlerine müdahale etmesini istemiyorlardı. Ahireti inkar edip hayatı sadece dünyadan ibaret sanıyorlardı. Melekleri kabul ediyor ancak onları Allah’ın kızları olarak görüyorlardı. Bozuk bir inanç sistemi beraberinde bozuk bir ibadet anlayışını da getiriyordu. Helal ve haramlar konusunda keyfilikler yaşanıyordu. Helalleri haram, haramları da helal sayıyorlardı. Bugün aynı minval üzere hayatlarını idame eden insanlar vardır. İşte bundan dolayıdır ki bu çalışmamızda Kur’an’ın muhatap aldığı ve ıslah etme yoluna gittiği toplumu ne şekilde ve nasıl bir yöntemle ıslahı gerçekleştirdiğini irdeleyeceğiz.

Anahtar Kelimeler
Tefsir, Toplum, Islah, Reform, Rol.

Abstract
The Qur'an, which he revealed to his Prophet Muhammad, is a great blessing to the people of his time, as well as to all mankind who will live in later periods, for the sake of living their lives by understanding his teachings and reforming their societies. Therefore, He has blessed a great book of life such as the Qur'an to solve the difficult equations of life in the light of the Qur'an, to understand, research and live his visions, strategies and opinions. On the occasion of this great grace, people strive to solve the realities and philosophy of life. From the first day the Qur'an began to become nazil, it aimed to create an exemplary society free from inaccuracies in all matters, especially faith, worship and morality. The people of Mecca believed in God, but they thought he was in the sky. They did not want him to interfere in his worldly affairs, as the current deists, while accepting Him as a God who sends down water from the sky, provides for it, and creates it. They disbelieved in the Hereafter and thought life was the world. They accepted the angels, but they saw them as the daughters of Allah. A broken belief system brought with it a broken sense of worship. There was arbitrariness about halal and haram. They considered the lawful to be unlawful and the unlawful to be lawful. In this study, we will examine how and how the Qur'an performs rehabilitation of the society it deals with and goes on to rehabilitate.

Keywords
Commentar, Society, Amendment, Reform, Role.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri