Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AZINLIK HAKLARI (AVUSTURYA ÖRNEĞİ)
(THE RIGHTS OF MINORITIES (THE SAMPLE OF AUSTRALIA) )

Yazar : Oğuzhan BİNGÖL    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 692-704
9461    3276


Özet
Azınlık hakları meselesi uzun bir tarihsel geçmişe sahip olmasına rağmen özellikle 1980’li yılların sonlarında Güney ve Doğu Avrupada’ki gelişmelerle birlikte daha da önem kazandı. Bu gelişmelerden sonra uluslararası örgütlerden BM, Avrupa Konseyi, AGİK/AGİTçatısı altında azınlık haklarının normlaştırılmasına yönelik önemli adımlar atıldı. Bu çalışmada uluslararası örgütlerin attığı bu adımlar bağlamında Avusturya devleti örnek alınarak azınlık haklarıyla ilgili tarihsel gelişim ve bu alandaki uygulamalar incelenecektir.

Anahtar Kelimeler
Azınlık, Azınlık Hakları, Avusturya, Anayasa,Antlaşma

Abstract
The case of minority rights has a long history, however; with the developments in Southern and Eastern Europe in 80’s, it has been even more of an issue. After these developments, under the umbrella of international organisations as United Nations ( UN), Council of Europe (CE), The Commission on Security and Cooperation in Europe (CSCE), Organisation for Security and Co- operation in Europe ( OSCE) , substantial steps have been taken for the standardisation of minority rights. In this study, within the context of the steps taken by the international organisations, Austria will be taken as a model and the historical development of the minority rights and the practices in this field will be analysed.

Keywords
Minority, Minority Rights, Austria, Constitution, Agreement

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri