Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SUDAN'DA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN ENGELLERİ

OBSTACLES TO SUSTAINABLE DEVELOPMENT IN SUDAN

SUDAN'DA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN ENGELLERİ

 
Yazar : İbrahim KESKİN  & Adam Mohammed Hussein  
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 68
Sayfa : 211-220
DOI Number: :
Cite : İbrahim KESKİN & Adam Mohammed Hussein, (2021). SUDAN'DA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN ENGELLERİ. Route Education and Social Science Journal , 68, p. 211-220. Doi: 10.17121/ressjournal.3061.
425    929


Özet
Sudan, Sudan'ı gelişmiş ülkeler arasında yapan doğal kaynaklara, ormanlara, nehirlere, altınlara ve diğer doğal kaynaklara sahip Afrika ülkelerinden biridir. Ancak buna rağmen, Sudan hala kalkınma alanında geri kalmış ülkelerden biridir. Devlet, gelişmişlik düzeyini yükseltmek için birçok plan ve program uygulamıştır. 2015 yılında Sudan, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (SDG'ler) uygulamaya koydu. Ancak Sudan, şu ana kadar SDG'lerin çoğunu hayata geçirmedi. Sürdürülebilir kalkınmanın önünde birçok engel bulunmaktadır. Bu makale bu engellerle ilgilenmektedir. Makale ayrıca ekonomik engelleri bilmeyi amaçladı. Ayrıca kavramı ve çeşitli boyutlarını tanımlamada sürdürülebilir kalkınmaya ışık tutmakta ve ardından Sudan'daki sürdürülebilir kalkınma gerçeğini incelemektedir. Araştırmada, elde edilen veriler betimlenerek ve analiz edilerek betimsel ve analitik yöntemler kullanılmıştır. Makale ikincil kaynaklara dayanıyordu: kitaplar, bilimsel dergiler, hakemli makaleler, süreli yayınlar ve hükümet raporları. Çalışma şu sonuçlara ulaştı: Sudan'ın sürdürülebilir kalkınması, idari sorunlar ve altyapı eksikliği de dahil olmak üzere birçok engelle karşı karşıya. Sudan kültürünün özellikleri ne olursa olsun kalkınmanın önünde bir engel olarak Sudan kişiliğinde de sorunlar vardır. Yolsuzluk da Sudan'da sürdürülebilir kalkınmanın önündeki engellerden biridir. Geniş alan, planlama sürecine bir şekilde yardımcı olmuyor. Bağımsızlıktan bu yana, siyasi istikrarsızlık, bazı toplumların marjinalleşmesine katkıda bulunmuş ve bu da talepkar silahlı hareketlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Eğitim, sağlık ve çevre koruma gibi temel hizmetlerde de bir düşüş var.

Anahtar Kelimeler
kalkınma, sürdürülebilir kalkınma, Sudan.

Abstract
Sudan is one of the African countries endowed with natural resources, forests, rivers, gold, and other natural resources that make Sudan among the ranks of the developed countries. However, despite that, Sudan is still one of the lagging countries in the field of development. The state has implemented many plans and programs to raise the level of development. In 2015 Sudan implemented the Sustainable Development Goals (SDGs). However, Sudan has not implemented much of the SDGs so far. Many obstacles impede sustainable development. This paper deals with these obstacles. The paper also aimed to know the economic barriers. It also sheds light on sustainable development in defining the concept and its various dimensions and then examines the reality of sustainable development in Sudan. The research used descriptive and analytical methods by describing and analyzing the data that was obtained. The paper relied on secondary sources: books, scientific journals, refereed articles, periodicals, and government reports. The study reached the following results: Sudan's sustainable development faces many obstacles, including administrative problems and the lack of infrastructure. There are also problems in the Sudanese personality, regardless of the characteristics of Sudanese culture, as an obstacle to development. Corruption is also one of the obstacles that hinder sustainable development in Sudan. The vast area does not help the planning process in a way. Since independence, political instability has contributed to the marginalization of some societies, which led to the emergence of demanding armed movements. There is also a decline in essential services such as education, health, and environmental protection.

Keywords
development, sustainable development, Sudan.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri