Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TARIK DURSUN KAKINÇ’IN İNSAN SÖMÜRÜSÜNÜ ELE ALAN İKİ ROMANI [DENİZİN KANI ve KURŞUN ATA ATA BİTER] ÜZERİNE BİR İNCELEME

A REVIEW OF TARIK DURSUN KAKINÇ'S TWO NOVELS [DENİZİN KANI VE KURŞUN ATA ATA BİTER], WHICH DEAL WITH HUMAN EXPLOITATION

TARIK DURSUN KAKINÇ’IN İNSAN SÖMÜRÜSÜNÜ ELE ALAN İKİ ROMANI [DENİZİN KANI ve KURŞUN ATA ATA BİTER] ÜZERİNE BİR İNCELEME

 
Yazar : Abdullah ACEHAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 69
Sayfa : 82-95
DOI Number: :
Cite : Abdullah ACEHAN , (2021). TARIK DURSUN KAKINÇ’IN İNSAN SÖMÜRÜSÜNÜ ELE ALAN İKİ ROMANI [DENİZİN KANI ve KURŞUN ATA ATA BİTER] ÜZERİNE BİR İNCELEME. Route Education and Social Science Journal , 69, p. 82-95. Doi: 10.17121/ressjournal.3055.
855    831


Özet
Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Tarık Dursun Kakınç’ın farklı iki bölgede cereyan eden olayları ele aldığı iki romanı üzerinde duruldu. Bu iki metindeki olayların ortak noktası ise Türkiye’nin farklı iki coğrafyasında cereyan vakaların benzer özelliklere sahip olmalarıdır. Her iki eser de insan sömürüsü üzerine bina edilmiştir. Yaşanılan coğrafyanın farklı bölgelerinde karşısına çıkan “ağalık” adı verilen sistemin, insanı ve insanoğlunun emeğini sömürmesi ele alınmıştır. Kapitalizmin ve emperyalizmin ayak izlerinin duyulmaya başladığı yıllarda kaleme alınan bu eserlerin en ilginç tarafı ise hiç şüphesiz benzer konuyu işlemelerine rağmen eserlerde anlatılan olayların birbirine çok uzak olan iki farklı bölgede gerçekleşiyor olmasıdır. Klasik eser inceleme metodları olan eser hakkında bilgi, olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, zaman, mekân, şahıslar, dil ve üslup üzerinde durulduktan sonra her iki eser hakkında bir değerlendirme yapıldı. Çalışmanın en sonunda da faydalanılan kaynaklar, kaynakları hazırlayan yazarların soyadına göre alfabetik olarak sıralandı.

Anahtar Kelimeler
Edebiyat, Roman, Tarık Dursun Kakınç, İnceleme

Abstract
Tarik Dursun Kakinc, one of the master pens of Turkish literature, focused on two novels in which he covered the events taking place in two different regions. The common point of the events in these two texts is that the cases occurring in two different geographies of Turkey have similar characteristics. Both works are based on human exploitation. The exploitation of the human and human labor of the system called “ağalık”, which is encountered in different parts of the geography being experienced, has been discussed. The most interesting aspect of these works, which were written in the years when the footsteps of capitalism and imperialism began to be heard, is undoubtedly that the events described in the works take place in two different regions that are very far from each other, despite the fact that they deal with a similar topic. After focusing on the information about the work, the plot, the narrator and point of view, time, space, people, language and style, which are classical methods of reviewing the work, an assessment was made of both works. The sources used at the very end of the study were sorted alphabetically according to the surnames of the authors who prepared the sources.

Keywords
Literature, Novels, Tarik Dursun Kakinç, Review

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri