Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AHLÂKÎ VERGİ
(MORAL TAX )

Yazar : Hakkı M. AY    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 672-691
8687    5437


Özet
Toplumsal hizmetlerin yerine getirilmesi için devletin en önemli, en büyük ve sürekli gelir kaynağı vergilerdir. Devletin zamanla artan görevleri, vergilerin de amacını genişletmiştir. Vergiler, devlet ile vergi mükellefi arasında bir alacak-borç ilişkisi doğurur. Vergi ahlâkının normal sonucu vergilerin, vergi mükellefleri tarafından zamanında ödenmesidir. Vergi ödevlerini zamanında ve tam olarak yerine getirmemek, tüm ülkelerde az veya çok görülmektedir. Birçok çalışmanın konusu olan vergi ahlâkı, vergi mükellefine dönük bir kavramdır. Devleti ilgilendiren ahlâkî vergi kavramı ise ihmal edilmektedir. Yürürlüğe girecek bir vergi, belli şartları taşımalıdır. Vergi ödeme gücüne, vergilendirme yetkisinin kullanımına, vergi yapısına, gelir ve servetin adil dağılımına, optimal vergilemeye, diğer politikalarla uyumuna dikkat etmek gerekir. Bir verginin ahlâkî olması, devlet ile vergi mükellefi arasında olumlu bir ilişki doğurur, vergi ahlâkını tesis eder ve vergi hâsılatını artırır.

Anahtar Kelimeler
Vergi, vergi ahlâkı, ahlâkî vergi

Abstract
Tax is the continuous, the most important and the biggest income resource of the government to perform social services. The increasing duties of the government in time, extended the purposes of tax. Taxes cause debt/ credit relationship between government and tax payer. The possible result of tax ethics is paying the tax on time by tax payers. Not fulfilling tax duties on time and completely, is seen less or more in every country. The term Tax ethics which is subject to many studies is related to tax payer. But, the concept of tax ethics which concerns goverment is disregarded. The tax which will come into force,should meet some requirements. Tax paying ability, execution of tax power, tax structure, equal distribution of income and wealth, optimal taxation and the harmony with other politics should be taken into consideration. Being an ethical tax creates positive relation with the government and tax payer, frames the moral tax and increases the tax revenue.
abortion history classicsforkids.com abortions in atlanta


Keywords
Tax, tax morality (tax ethics), moral tax (ethics tax)

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri