Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


EŞCİNSEL GELİŞİM ROMANI OLARAK E.M.FORSTER’IN MAURICE ADLI ESERİ
(E.M. FORSTER’S MAURICE AS HOMOSEXUAL BILDUNGSROMAN )

Yazar : Barış AĞIR    
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa :
8226    1264


Özet
E.M.Forster’ın Maurice adlı eserini bir eşcinsel gelişim romanı olarak adlandırmak mümkündür. Romanda Maurice Hall isimli karakterin Cambridge Üniversitesi’nde erkeklere olan içkin ilgisini farketmesiyle geçirdiği cinsel keşif süreçleri anlatılır. Romanın ilerleyen bölümlerinde Maurice’in cinsel uyanışı ve kimliğini elde edişi aşama aşama anlatır. Birinci aşamada, Maurice Clive Durham isimli bir öğrenci ile duygusal bir ilişki yaşar. Fakat Clive cinsel yönelimini heteroseksüellikten yana kullanır ve evlenir. İkinci aşamada, Maurice aile doktoruna ve bir ipnotuzcuya tedavi olarak mutsuzluğunu gidermeye çalışır, fakat her iki tedavi de sonuçsuz kalır. Sonrasında ise Clive’ı ziyaret ettiği malikanede hayvan bakıcısı Alec Scudder’e aşık olur. Üçüncü ve son aşamada ise, Maurice eşcinselliğinin sosyal sonuçlarıyla yüzleşir ve borsacılık işini bırakır. Buna rağmen, Alec ile yaşadığı cinsel aşkı tamamıyla kabullenerek orta sınıf değerlerine karşı bir başkaldırı gerçekleştirir.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Anahtar Kelimeler
kimlik, homoseksüellik, heteroseksüellik, ahlak, performatif

Abstract
E.M.Forster’s novel Maurice can be labelled as a homosexual Bildungsroman in which the character Maurice Hall discovers his sexual identity at Cambridge University where he realizes that he has innate attraction to men. Further in the novel, Maurice gradually discovers his homosexuality and the novel renders the stages by which he acquires his identity. In the first stage, he enjoys an emotional relationship with undergraduate Clive Durham who later adapts toward heterosexuality and marries. In the second stage, Maurice adiveses his family doctor and a hypnotist to get rid of unhappiness, but both remains inconclusive. He then visits Clive at the country estate and falls in love with Clive's gamekeeper, Alec Scudder. In the third and last level, Maurice realizes the social consequences of his homosexuality and abandons his business as a stockbroker. Nevertheless, he radically accepts his sexual love for Alec and rises against the social values of the middle class.

Keywords
identity, homosexuality, heterosexuality, morality, performative

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri