Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


OKUMA GELİŞİM DOSYASI VE OKUMA BECERİSİNİN GELİŞİMİNE ETKİSİ HUSUSUNDA BİR İNCELEME
(THE DEVELOPMENTAL READING PORTFOLIO AND THE INVESTIGATION ITS EFFECT ON READING SKILLS )

Yazar : Mustafa TÜRKYILMAZ    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 56-67
6513    5120


Özet
Bu araştırma, okuma gelişim dosyalarının ortaokullarda kullanılma durumlarını ve bu dosyaların öğrencilerin okuma becerileri üzerindeki etkisini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Okuma Gelişim Dosyası Anketi, Başarı Testi ve Ortaokul Öğrencileri İçin Okumaya Yönelik Tutum ölçeği ölçme araçları olarak kullanılmıştır. Kırşehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü verilerine göre il merkezindeki ortaokul öğrencilerinin sayısı 8180’dir. Bu evren içerisinden 597 öğrenci örneklem olarak alınmıştır. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı, güz döneminde ölçme araçları öğrencilere uygulanmıştır. Sonuç olarak öğretmenlerin öğrencilerinin okuma gelişimlerini gözledikleri; ancak portfolyo mantığı ile her bir öğrenci için okuma gelişim dosyası tutmadıkları belirlenmiştir. Öte yandan öğrencilerin okuma gelişimlerinin izlenmesi sayesinde onların okumaya yönelik tutumlarının ve okudukları kitap sayılarını artığı belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Okuma, okuma gelişim dosyası, okuma becerisi.

Abstract
The study was carried out in order to define the use of reading development portfolio and effect of portfolio on the reading skills. In this context the reading portfolio survey, the achievement test and the reading attitude scale were used as measurement tools. The number of middle school students are 8180 in the city center of Kirsehir according to data acquired from Provincial Directorate of National Education. In this universe, 597 students were taken as the sample. The assessment instruments were administered to students in the fall semester of 2014-2015 academic year. Consequently, it is defined that the teachers observe development of their students’ reading skills; however, they don’t hold a file as a developmental reading portfolio for each and every student. On the other hand, it is determined that the reading attitude and number of the books read by students have increased thanks to following students’ reading development.
abortion history link abortions in atlanta


Keywords
Reading, the developmental reading portfolio, reading skill.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri